Žena naproti mne s tajomným úsmevom nalieva do hrnčekov kakao z termosky. Niečo na nej je éterické, priťahuje vás a zároveň máte pocit, že sa poznáte už večnosť.

Žena naproti mne s tajomným úsmevom nalieva do hrnčekov kakao z termosky. Niečo na nej je éterické, priťahuje vás a zároveň máte pocit, že sa poznáte už večnosť.
Neboli ste na krste knihy? Nevadí. Pozrite sa na fotogalériu z večera, kedy sme Londýn preniesli na Slovensko. Všetkým úžasným a talentovaným ľuďom, ktorí ste z krstu knihy Dievča v Londýne urobili čarovný zážitok… ĎAKUJEM!
Rivalita medzi severným a južným Londýnom je real, aspoň tak som počula. Konečný verdikt o tom, ktorá strana Temže je tá lepšia, nechám samozrejme na vás, ale dovoľte mi predstaviť vám zopár turistami takmer nepobozkaných miest na juhu, ktoré rozhodne stoja za návštevu!
Okej, v Greenwich určite nejakých turistov stretnete, ale rozhodne nie toľko ako v centre. Odporúčam sa sem priplaviť loďou po Temži (Uber Boat, Thames Clipper), čo je samo o sebe super zážitok. Greenwich má svojskú, živú atmosféru a je to podľa mňa ideálne miesto na nekonečné prechádzky.
Čo tu nevynechať:
Dulwich som objavila len nedávno, ale určite sa veľakrát vrátim. Táto štvrť je synonymom pre butiky, nezávislé obchodíky a zaujímavú architektúru. Nájdete tu tiež nádherný rozľahlý park a krásnu internátnu školu (Dulwich College), ktorá vyzerá ako z filmu.
Čo tu nevynechať:
Kto nikdy nebol v Richmond Parku na piknik, ten sa veru ani nemôže nazývať skutočným Londýnčanom! Je to jeden z najväčších londýnskych lesoparkov a voľne tu žijú stáda jeleňov a danielov, ktoré sú také krotké, že vám takmer žerú z dlane. Miestna štvrť je tiež krásna a nájdete tu plno fotogenických zákutí a príjemných podnikov.
Čo tu nevynechať:
Okolie Crystal Palace už celkom dobre poznám a musím povedať, že som úprimne nadšená! Štvrti dominuje veľký park, kde kedysi stál viktoriánsky sklenený palác (doslova Crystal Palace). Ten v tridsiatych rokoch 19. storočia vyhorel a dnes tu po ňom nájdete len nenápadné stopy (napríklad chátrajúce terasy, ružové sfingy a ďalšie sochy roztrúsené po parku).
Miestne ulice ako Gipsy Hill sú situované do kopca s nádhernými výhľadmi na vzdialené londýnske mrakodrapy a v slnečnom počasí to tu až nápadne pripomína San Francisco.
Čo tu nevynechať:
V Battersea sme bývali, keď sme v Londýne žili prvýkrát a prirástlo mi to tu k srdcu. Je to štvrť na južnom brehu Temže, čiže sa tu dajú podnikať nekonečné prechádzky popri rieke.
Nie je tu rušno a turistu tu prakticky nestretnete, pritom tu je krásny Battersea Park (kde sa počas Bonfire Night konajú veľkolepé ohňostroje) a zrekonštruovaná budova bývalej elektrárne Battersea Power Station, kde môžete navštíviť zaujímavé reštaurácie alebo si len tak polebediť na lehátkach s ľadovou kávou v ruke.
Čo tu nevynechať:
Pár slov, ktoré som si pripravila na krst knihy a ktoré podľa mňa stojí za to zdieľať aj s vami...
"Prichádzam s rozprávkou,
ktosi ju našiel pod malou azalkou.
Tá rozprávka začína: Bol jeden kaštieľ...
Bol jeden kaštieľ na konci sveta.
Dnes už vám nepoviem, kde presne stál."
Vyrastala som kúsok od tohto kaštieľa. Som dieťa sídliska, síce len nášho malého smižianskeho, ale predsa len sídliska. Zažila som tu pády do žihľavy, korčuľovanie po zamrznutom Brúsniku, výmenný obchod s céčkami, hru na Krvavé koleno. A popri tom všetkom, čo som prežívala ako malé dievča, som celú tú dobu snívala.
Že jedného dňa budem cestovať po celom svete a dokážem veľké veci. Že budem ako moje hrdinky z knižiek, ktoré som mala rozčítané v každej izbe. Jana Eyrová, Lizzie Bennetová, Hermiona Grangerová. Robili mi spoločnosť a dodali odvahu písať prvé príbehy. Neskôr sa k nim pridali ozajstné hrdinky: učiteľky, ktoré ma hlásili na súťaže a podporovali moje prvé literárne pokusy, mamka, ktorá ma naučila milovať knihy a ktorá mi vždy vravela, že to raz dokážem, mladšia sestra, ktorá ma vždy na sídlisku bránila, keď sa mi niekto posmieval, že som bifľoška.
Vždy pri mne stál aj oddaný fanúšik ocko a časom sa pridal môj muž Romčík, najlepší kamarát, s ktorým si viem predstaviť ísť aj na koniec sveta. Vždy vie, ako ma rozosmiať a rozptýliť strach z prázdnej, nepopísanej strany. Je to hlavný hrdina mnohých príbehov. A napokon aj náš malý synček, ktorého fantázia ma každý deň dokáže prekvapiť.
Moja vysnívaná rozprávka sa vďaka veľkému šťastiu splnila, hoci to zďaleka nie je rozprávka a verte mi, že život v Londýne nie je len ideálny alebo vzrušujúci ako by ste čakali. Práve o tom som začala pred vyše piatimi rokmi písať svoj blog, Dievča v Londýne.
Chcela som zachytit všetky tie veci, ktoré sa nám tam stali. Stretnutia so zvláštnymi ľuďmi, našu každodennosť, humorné prešľapy, ktorých sme sa ako cudzinci dopustili, zaujímavé miesta, kam som náhodou zablúdila, keď som Romčíka ťahala za každou storočnou poštovou schránkou či stratenou zrúcaninou.
Milujem archeológiu a históriu a aj preto si občas všímam veci, ktoré sú pre ostatných neviditeľné. A možno práve vďaka tomu mi ľudia začali písať, že moje príbehy ich inšpirujú a ja som vedela, že TO je ono. V článkoch som ich brala na svoje prechádzky, ukazovala iný Londýn než ten z pohľadníc a Anglicko sa mi dostávalo čoraz viac a viac pod kožu. A z toho všetkého - inšpirovaná Londýnom, ale hlavne s krásnou podporou mojich čitateľov - sa pomaličky zrodila knižka Dievča v Londýne.
Na svojej ceste som natrafila na úžasných ľudí, bez ktorých by knižka nevznikla a ktorí jej venovali svoj talent a energiu.
Boli mnohí, ale spomenúť chcem hlavne moju korektorku a redaktorku Liu Paugsch, jej manžela Lorka, reportérku Mirku Vaníkovú, ktorá mi vždy dobre radila a urobila so mnou prvý rozhovor, vydavateľa Martina Tomana (a jeho manželku Lucku) z vydavateľstva Backstage Books, u ktorých doma sme knižku na zemi balili a posielali prvým čitateľom, či šikovného grafika Martina Stehlíka. Vďaka nim sa rukopis zo šuplíka premenil na knihu, ku ktorej si dnes môžete privoňať.
Hoci som navštívila veľa miest, nemyslím si, že sa inde žije lepšie ako tu u nás, alebo že sme “na konci sveta”. Londýn alebo Smižany, všade sa žije zle alebo dobre podľa toho, kam patrí vaše srdce. To moje sa našlo v Anglicku a jeho tlkot môžete cítiť na každej strane knižky…
Keď sa človek presťahuje do cudziny, môže sa zdať, že všetko doma zahodil za hlavu, ale nie je to pravda. Naopak - spomienky na domov si v sebe nesiete ako pevný bod. Pre mňa sú tým bodom ľudia, ktorí ma podporovali v písaní už od doby, kedy som počúvala Mandarínku Darinku. A som neskutočne šťastná, že mnoho z nich tu dnes stojí so mnou.
Viete… na každom sídlisku podľa mňa žije dievča (alebo chlapec) presne ako som bola ja. Taký malý kaštieľ uprostred panelákov, ktorý teraz úplne nezapadá, ale jedného dňa možno niečo dokáže. Človek s fantáziou, ktorú mu nikto nevezme. Som vďačná, že môžem nahlas povedať, ako veľmi som hrdá na to, odkiaľ som a čo všetko ste mi vy, ktorí tu ste teraz so mnou, za tie roky dali.
Patrí vám za to veľké ĎAKUJEM.
PS: Moja rodinka ma prekvapila nečakaným a úžasným darom - zohnali pre mňa starý písací stroj! Ešte stále tomu neverím!
Je to ako s pavúkmi, Ellie. Oni sa ťa boja viac ako ty ich! Koniec koncov, veď sú to len malé decká. Tak sa vzchop a daj im cukrík.
Rozhodli sme sa, že v Anglicku "oslávime" náš prvý Halloween. Takže práve celá vystresovaná prešľapujem za dverami, cez ramená mám prehodený čarodejnícky plášť a žlto-čierny biflomorský šál, v jednej ruke držím prútik a pod pazuchou druhej zas misu plnú sladkostí. A mám bobky. Z malých detí.
Keď sa ozve prvé zaklopanie (slabučké, lebo na klopadlo detské rúčky nedočiahnu), rozbúši sa mi srdce. Mám trému, lebo vôbec netuším, čo sa takým anglickým strašidlám hovorí!
Risknem to a po prvom otvorení dverí improvizujem: “Happy Halloween!”
Ukáže sa to ako dobrý ťah. Deti majú samozrejme oveľa väčšiu trému ako ja, väčšinou iba bleskurýchlo prestrčia paprčky cez dvere a nahrabú si sladkosti do vedierok.
To je prvé ponaučenie, ktoré ako halloweenska novicka získavam: mala by som každé dieťa upozorniť, aby si bralo len jednu sladkosť. Prvé dve skupinky sa totiž na moju misu vrhajú ako Vikingovia na anglosaský kostol a čoskoro musím poprosiť Romčíka, aby skočil do večierky dokúpiť sladkosti.
Po pár kolách už som ako profík. Zaklopanie, detský chichot, otváram dvere a tvárim sa akože vydesene, akí sú strašidelní. Občas ich poprosím, aby ma postrašili a za to dostanú extra nádielku. Chodia v tlupách v sprievode rodičov, ktorí čakajú na ceste a v tme rozoznávam iba ich obrysy. Vždy na seba zamávame: “Hello!”, ale netuším, či sú to naši susedia alebo ľudia, ktorých vôbec nepoznám.
Na Facebooku sme sa so susedmi dohodli, že ten, kto súhlasí, aby k nemu deti chodili “trick or treating” (na neplechu alebo po odmenu), vystaví si pred domom tradičnú vydlabanú tekvicu: Jack-o-lantern. Tú našu sme vyrezávali pred pár dňami, malý mal ohromnú zábavú z toho, aké bolo všetko lepkavé a oranžové.
Kostýmy detí odrážajú kreativitu rodičov - niektoré sú ušité ručne, iné pravdepodobne kúpené či požičané v obchode. Pred dverami Chalúpky sa nám striedajú superhrdinovia, upíri, mačičky, smrtky a smrťovia, jedna adamsovská Wednesday (ktorej mamka mi pyšne oznámi: “She's a Wednesday on a Tuesday”) a susedovie chlapček prezlečený za roztomilého motýlika:
“I'm a BUFFLEFLY!” prezradí mi pyšne a ukradne si čokoládové oko.
Ku všetkému tomu strašeniu si púšťame pesničky a je nám veselo. Je u nás kamarátka Lucka, ktorá nám bude strážiť dom a psa, pretože od zajtra budeme skoro mesiac na Slovensku, a Tomo, Romčíkov kamoš, ktorý žije na Islande a urobil si výlet do Londýna.
Tomo je super, vždy s ním výborne pokecáme, ale je tu len na skok a onedlho sa s Romčíkom odoberajú na pivo. Stihne nám rýchlo predať darčeky (sviečku, ktorá vonia ako Island a fajnú zimnú čiapku pre malého) a už sa lúčime.
Keď mi definitívne dôjdu sladkosti, idem v papučiach von sfúknuť sviečku a schovať tekvicu. Párkrát sa potom ešte ozve klopanie, ale radšej už neotvárame. Chystá ma kúpanie, uspávanie a potom rozhovor s Luckou pri pohári vínka.
Som rada, že som zas vystúpila z komfortnej zóny a vyskúšala niečo nové. Myslím, že náš prvý Halloween sa celkom podaril, takže môžem smelo prehlásiť: Neplecha ukončená!
Milí čitatelia, onedlho sa chystám na Slovensko a prinesiem so sebou aj Londýn! Čaká ma niekoľko príjemných podujatí a už teraz sa teším na osobné stretnutie s niektorými z vás.
V piatok 3. novembra sa o 17:00 stretneme v historickej budove Podtatranskej knižnici v Spišskej Sobote (mestská časť Popradu).
Veľmi pekne ďakujem knižnici za pozvanie v rámci cyklu Literatúra a za možnosť predstaviť vám Londýn inak než ako ho poznáte z pohľadníc.
Poďme knihe Dievča v Londýne popriať všetko dobré do vienka! Srdečne vás pozývam na krst knihy v kaviarni Kaštieľ Smižany, 5. novembra o 15:00.
Som šťastná, že sa odohrá práve tu - na mieste, na ktorom som časť knihy napísala. Môžete sa tešiť na príjemný program, výbornú kávu, vínko a občerstvenie.
V piatok 10. novembra dopoludnia ma čaká beseda so stredoškolákmi v Knižnici Jána Henkela v Levoči v rámci programu Mladý, hybaj do knižnice.
Obsahom podujatia Mladý, hybaj do knižnice je stretnutie so stredoškolákmi s úmyslom podnietiť v nich zvedavosť a záujem o celospoločenské témy, aktívny prístup k vzdelávaniu, čítanie, celoživotné vzdelanie, osobnú kultiváciu a porozprávať im o vlastnom hľadaní svojho miesta v živote.