Strašidelné miesta Londýna
Poďme sa spolu báť…blíži sa Halloween, tak vás tentokrát vezmem na miesta v Londýne, kde sa odohrala desivá história, údajne tam strašia duchovia alebo vám z nich len bude behať mráz po chrbte! Pripravení?
Starožitníctvo Relic Antique Warehouse
Keď som sem vošla, nevedela som, kam sa dívať skôr. Z rohu miestnosti ma zo zloženého lakovaného paravanu odsudzuje povedomá tvár kráľovnej Viktórie vo vdovskom čepci. Čas z nej vyťahal všetok život a farby, takže jej pleť má mŕtvolný olivový odtieň.
Ani ostatné portréty, ktoré sú po celej miestnosti ledabolo navŕšené jeden cez druhý, nevyzerajú veselo. Obraz malého dievčatka (alebo veľmi vyfinteného chlapčeka) v ruke drží kyticu kvietkov a prebodáva ma pohľadom, ktorý varuje: “Radšej nezhasínaj svetlo.” Najhorší je výjav vražednej huslistky v tóge, ktorá hyzdí vitrážové okno. Vyzerá ako negatív filmu a jej oči ma budú hypnotizovať ešte dlho.
Krajčírska panna s dreveným odoberateľným poprsím, figurína s dozadu otočenými dlaňami (au!), či nahrubo otesané drevené holé hlavy vystavené na parapete… to sú len niektoré z vecí, ktoré by som si domov veru nekúpila a to som veľká fanynka londýnskych blšákov.
- Starožitníctvo Relic Antique Warehouse nájdete neďaleko vlakových staníc St Pancras a King's Cross. V nedele a pondelky majú zatvorené. Trúfnete si zablúdiť tam?
Operačná sála z čias Jacka Rozparovača
Trepanácie, amputácie, zákroky, ktoré bol zázrak prežiť. To všetko za účasti plného hľadiska študentov medicíny a zvedavých divákov, usadených na laviciach okolo krvou postriekaného operačného stola. Amfiteáter bolesti.
Old Operating Theatre nie je pre ľudí so slabým žalúdkom. Je to jedna z najstarších dochovaných operačných sál, aké dnes vídame len v historických filmoch. Predieram sa zaprášeným podkrovím s vitrínami, z ktorých na mňa civia prázdne očné diery lebiek, fľašky morfia, kokaínu a belladony a vypreparované orgány naložené vo fľašiach.
Zo starožitných lekárskych nástrojov je mi úzko a v takýchto chvíľach som veru rada, že žijem v 21. storočí, hoci moje romantické predstavy ma občas zavedú do minulosti. Pacienti na dobových výjavoch sú synonymom zúfalstva a musí ich držať niekoľko dospelých mužov, aby neutiekli z operačného stola. Stavím sa, že ich duchovia sem chodia pravidelne strašiť.
- Old Operating Theatre nájdete neďaleko London Bridge. Dole si kúpite vstupenku a vyšplháte sa po schodoch až do podkrovia, kde sa nachádza celá expozícia bylinkárstva a histórie medicíny (hlavne ženskej, keďže sála bola súčasťou ženskej nemocnice). Vstupné £7.50.
Metropola mŕtvych Highgate Cemetery
Viktoriánci mali smrť vo veľkej úcte a aj v posmrtnom živote sa snažili zaistiť si nejaký ten luxus. Ich cintoríny preto pripomínajú veľkolepé metropoly mŕtvych. V Londýne je sedem takýchto miest, ktoré si získali prezývku “Magnificent Seven”. Jedným z nich je Highgate Cemetery. Vstup do staršej, strašidelnejšej časti je možný len so sprievodcom. Hrozí totiž, že sa prepadnete do jedného zo zle udržiavaných hrobov.
Prechádzame sa okolo sôch bledých anjelov, večne spiacich psov pri nohách svojich zosnukých pánov a keltských krížov utopených v džungli brečtanu. Vznešenejšie rodiny tu majú hrobky, v ktorých by sa pohodlne dalo bývať: aktuálna ponuka prenájmov v Londýne je rozlohou dosť podobná, ak nie stiesnenejšia.
Architektúra cintorína je voľne inšpirovaná arabským svetom a odkazujú naň aj názvy: Circle of Lebanon, Egyptian Avenue… Libanonský okruh je zároveň najznámejšou časťou cintorína, ktorú obľubujú aj filmári. Natáčali sa tu napríklad Fantastické tvory, Dorian Gray a viacero hororov. Niet divu, keďže to tu vyzerá dosť strašidelne a o Highgate Cemetery kolujú všelijaké duchárske a upírske historky.
- Highgate Cemetery sa nachádza na severe Londýna a odhaduje sa, že je tu pochovaných zhruba 170 000 ľudí. Cintorín je zložený z dvoch oddelených častí: West a East. Východná časť (East) je novšia a je tu napríklad pochovaný Karl Marx. Ak vás však lákajú duchovia a viktoriánske tajomno, zamierte do staršej západnej časti (West) aj so sprievodcom. Vstupné od £15.
Viktoriánsky cintorín zvieratiek v Hyde Parku
Málokto o ňom vie a nie je bežne prístupný. V Hyde Parku, v samom srdci Londýna, sa nachádza cintorín domácich zvieratiek (Hyde Park Pet Cemetery). Vraj ide o jedno z najstrašidelnejších miest v Londýne a hoci som zatiaľ nemala príležitosť ho osobne navštíviť, mám ho už dlho na zozname.
Príbeh miesta sa začal písať v roku 1881 vlastne náhodou. Manželský pár, ktorý rád chodil na prechádzky do Hyde Parku, prišiel o svojho starého psa Cherry. So strážnikom parku sa dohodli, že im dovolí zviera pochovať v jeho záhrade - na mieste, ktoré malo najradšej. Dostalo aj náhrobný kameň s nápisom: “Chúďatko Cherry. Umrel 28 apríla 1881.”
Keď sa o tom dopočul vojvoda z Cambridge (ktorému práve pod kolesami koča nešťastne zahynul jeho pes Prince), pribudol ďalší hrobček a nápad sa medzi bohatými Londýnčanmi okamžite uchytil. V dobe, kedy zvierací cintorín oficiálne zatvorili, tu bolo 300 hrobov.
- Hyde Park Pet Cemetery nie je otvorený pre verejnosť, ale je možné zúčastniť sa hodinovej prehliadky (max pre 6 ľudí, cena je £60). Ak chcete cintorín iba zahliadnuť na vlastné oči, vydajte sa po Bayswater Road okolo Victoria Lodge - náhrobky je vidieť cez plot.
Greenwich Foot Tunnel: Tunel pod Temžou
Vedeli ste, že pod Temžou vedie storočný peší tunel, ktorý spája Greenwich s mrakodrapmi posiatym Isle of Dogs? A vedeli ste, že tento tunel je vraj epicentrom paranormálnych aktivít?
Keď sem prídete v dobe, kedy je tunel prázdny (cez deň je totiž plný turistov a miestnych, ktorí si tadiaľto robia skratku do práce), vraj je tu počuť záhadné kroky, šepot a iné zvláštne, nevysetliteľné zvuky. Tie sa v tuneli dobre rozliehajú, keďže je obložený 200 tisícmi porcelánových dlaždíc a má vďaka tomu akustiku verejných záchodov.
Tunel sa počas druhej svetovej vojny používal ako protiletecký kryt a vraj ním blúdia stratené duše tých, ktorí počas bombardovania Londýna prišli o život. Ja som našťastie ich tienisté postavy nezahliadla, ale rozhodne by som do tunela nechcela prísť sama alebo v noci. Je totiž otvorený 24 hodín denne.
- Tunel je zadarmo prístupný. Vchod na greenwichskej strane sa nachádza v malej kupolovej budove neďaleko lode Cutty Sark a vedie k nemu dole výťah alebo schody (v noci len tie).
Crossbones Graveyard: Cintorín prostitútok a žobrákov
Southwark sa kedysi nachádzal za hradbami mesta a bolo to vraj miesto, kam by si po zotmení netrúfol ani policajt. Skrývali sa tu kriminálnici, žobráci a dlžníci, ktorí často skončili svoje smutné životy v miestnom chudobinci The Mint (Mincovňa), pretože si nemali ako zarobiť na splatenie svojich dlhov.
Umieralo sa tu na choleru aj podvýživu a mnoho detí neprežilo prvý rok. Konali sa tu krvavé medvedie zápasy a ak vás tu okradli, bol to ešte ten lepší prípad (vyberači daní vás totiž mohli aj zavraždiť alebo znásilniť). A ulice samozrejme lemovali prostitútky, ktorých šéfom nebol nikto iný než… sám biskup.
Áno, cirkev mala v tej dobe pod palcom najstaršie remeslo a biskup z Winchesteru bol niečo ako vrchný pasák (vydával prostitútkam oficiálnu licenciu). Aj preto sa miestne prostitútky prezývali “Winchester Geese” - Winchestrove husi. Po smrti sa im však cirkev neváhala obrátiť chrbtom a boli bez obradu pochovávané na mieste, kde práve stojím. Crossbones Graveyard.
Je to neoficiálny cintorín, kde leží 15 000 tiel žobrákov, novorodencov a prostitútok. Dodnes tu vraj zo zeme bežne vykukne holenná kosť alebo prázdne oko lebky. Od postaršej pani, ktorá cintorín stráži, sa dozvedáme, že sa tu každý týždeň konajú obrady za stratené duše. Na internete si neskôr zisťujem, že na cintoríne sa konajú aj pohanské a čarodejnícke rituály.
Prichádzame k bráne, na ktorej visia tisíce vyblednutých stužiek, dažďom pokrčených plyšákov a ďalších talizmanov, ktoré sem ľudia priviazali na pamiatku všetkých “outcasts” - vydedencov. Je to akési symbolické miesto, kde nikdo neostane zabudnutý, nech žil a umrel akokoľvek.
- Pre verejnosť je Crossbones otvorený iba tri dni v týždni od 12:00 do 14:00. Cintorín je prístupný zadarmo.
Opustená zrúcanina v Sydenham Hill Forest
Neviem, či tu straší, ale tieto zrúcaniny vyzerajú v pochmúrnom anglickom počasí impozantne. Pritom sú “falošné”, postavili ich počas viktoriánskej éry ako zámernú zrúcaninu (tzv. folly), ktorá nikdy nemala praktický účel. Je len na ozdobu a dávno opustená.
Keď sa niekedy vydáte objavovať málo známe tajomstvá južného Londýna, zájdite na prechádzku do lesa v Sydenham Hill. Ocitnete sa v tichom náruči stromov, cez koruny ktorých ledva presvitá denné svetlo. Ak sa nestratíte, lesné cestičky vás napokon zavedú až ku zrúcaninám, ktoré mi trochu pripomínajú svet elfov z Tolkiena.
- Zrúcaniny Victorian Folly v Sydenham Hill Forest sú prístupné zadarmo a kedykoľvek