Zažite Londýn: Netradične, pomaly, na vlastnej koži

Zažiť Londýn nie je to isté ako ho len vidieť. Často si všímam turistov, ktorí sa na všetko pozerajú iba cez displej telefónu a majú taký nabitý program, že si atmosféru Londýna vôbec nestihnú vychutnať. Odlietajú unavení a prestimulovaní, ale prázdni. Pritom sa toho v Londýne dá tak veľa zažiť na vlastnej koži! Ktovie, možno vás inšpiruje niektorý z mojich tipov. 

Ochutnávka anglických čajov Twinings

Začneme tradične anglicky, lebo čo je anglickejšie ako príslovečný čaj o piatej? Twinings na ulici 216 Strand je najstarší obchod s čajom v Londýne. Vchod zdobí typické logo (známe z krabičiek s čajom), soška zlatého leva a dvaja Číňania ležérne usadení nad dverami. Ale pozor! Obchodík je skutočne miniatúrny, pri rýchlej chôdzi sa môže stať, že ho miniete. 

Keď vojdete dovnútra, privíta vás nezameniteľná čajová vôňa a majú tu naozaj všetky druhy, aké Twinings vyrába: od klasického Earl Grey po indický chai, Darjeeling, Rooibos, ibiškový alebo čierny čaj s prímesou okvetných lístkov ruže. Majú tu aj môj obľúbený: čaj Lady Grey s bergamotom a pomarančovou kôrou. Všetko, čo vidíte, môžete vzadu zadarmo ochutnať - hostesky vám rady prichystajú ktorýkoľvek čaj, na ktorý si ukážete, alebo vás ponúknu z konvičky, ktorú majú aktuálne pripravenú.  

32_1

Najedzte sa ako londýnsky cabby

Cabbies, čiže londýnski taxikári, skladajú pred nástupom do svojho povolania údajne tú najťažšiu profesnú skúšku na svete. Musia sa naspamäť naučiť všetky ulice, námestia, významné budovy a orientačné body Londýba. Táto skúška je známa ako „The Knowledge“ (Znalosť) a môže trvať roky, kým ju kandidáti úspešne zvládnu.

Napadlo vám niekedy, kam sa taxikári môžu schovať, keď si potrebujú oddýchnuť, najesť sa alebo si dať kávu? V polovici 19. storočia pre nich postavili útulné zelené búdky - Cabmen’s Shelters - ktorých dnes v Londýne ostala už iba hŕstka. Sú to historické pamiatky a slúžia presne na ten istý účel ako kedysi: ako zázemie pre taxikárov. 

Okrem cabbies si tu môžu občerstvenie kúpiť aj „obyčajní smrteľníci” a podporiť tak ich existenciu. Ja som si napríklad dala gigantický hot dog (zabudla som povedať, že mi nechutí cibuľa, takže som dostala aj extra cibuľovú nálož) a kávu, ale majú tu aj sendviče, horúcu polievku alebo čaj. Ale pozor: Nečakajte nič fancy

Kde ich nájdete?

  • Grosvenor Gardens
  • Blackfriars Road
  • Waterloo Place

37

Foto do blogu (7)

Ochutnajte exotický Chinatown

Pri jedle ešte ostaneme. Normálne sa preplneným miestam vyhýbam, ale Chinatown je podľa mňa jedno z miest, ktoré by ste v Londýne nemali vynechať. Je to totiž kultúrny šok a gurmánsky zážitok v jednom. Nad ulicami sa hompáľajú červené lampióny, prechádzate sa popod čínske brány a ak sem prídete počas osláv čínskeho nového roku, môže sa stať, že vám na hlave pristane šalát alebo vás do tanca vyzve pestrofarebný drak. 

Chinatown je vyhlásený jedlom a je ťažké odporučiť konkrétnu reštauráciu, pretože je ich tu miliarda. Ak však máte radi sladké, doprajte si pouličné taiyaki = japonskú palacinku v tvare rybičky, ktorú v cukrárni Taiyakiya servírujú s matcha zmrzlinou. 

13

Foto do blogu (2)

Pohladkajte londýnske ovečky 

Londýn je pulzujúce, moderné veľkomesto a ak by som tu niečo nečakala, bol by to určite salaš s farmárskymi zvieratami. Nuž ale ako vždy, aj v tomto Londýn prekvapí. Mudchute Farm sa nachádza na Isle of Dogs (Psí ostrov) neďaleko obchodnej štvrte Canary Wharf a pohľad na zablatené ovečky, ako sa pasú pred mrakodrapmi, jednoducho stojí za to. Vstup je zadarmo a okrem oviec tu uvidíte aj somáre, lamy, prasiatka, kravy a hydinu. Len pozor na vhodnú obuv! 

 Foto do blogu (4)

Foto do blogu (3)

Navštívte reálny súdny proces

Budova anglického kráľovského súdu, Royal Courts of Justice, vyzerá ako rozprávkový zámok. Akurát miesto princeznej a draka tu stretnete právnikov a sudcov v tradičných parochniach. Máloktorý turista to vie, ale britské súdne procesy sú (až na niektoré výnimky) verejné a súdne siene majú galérie pre prísediacich, odkiaľ možete sledovať skutočný súdny proces. Takisto aj slávny kriminálny súd Old Bailey je známy tým, že poskytuje verejný prístup k mnohým súdnym prípadom, čo umožňuje ľuďom zažiť atmosféru britského právneho systému. Trúfnete si? 

30_1

Foto do blogu (5)

Pivo a Shakespeare

Piť či nepiť to je otázka! V shakespearovskom divadle The Globe je však odpoveď jasná. Keď sem prídete na divadelné predstavenie, môžete si kúpiť pivo a praclík a zjesť si ho priamo pod javiskom. Publikum hercov nahlas povzbudzuje, smiech aj krik je povolený, dokonca môžete búchať päsťou o pódium a dupať. 

Vstupenky „na stojáka” sa dajú zohnať od smiešnych 5 libier a pravidelne tu hrajú tie najslávnejšie diela: Sen noci svätojánskej, Hamlety, Rómea a Júliu… ale aj menej známe Shakespearove hry. Ja som napríklad s kamarátmi videla Komédiu omylov, frašku o dvoch pároch dvojčiat, ktorým sa vtipne pomiešajú identity. Keďže hry sú v starej shakespearovskej angličtine, rozumela som tak každé tretie slovo, ale neprekážalo to: Shakespeare totiž svoje hry písal pre negramotných chudobných rovnako ako pre šľachtu, čiže jeho diela sú dosť zrozumiteľné aj z deja, ktorý sa odohráva na javisku. 

Budova divadla je nádherná a okrem predstavení sa sem dá ísť aj na prehliadku, ak vás zaujíma história Londýna a život Williama Shakespeara. 

POZOR: Hry sa hrajú skoro v každom počasí na nádvorí divadla, ktoré okrem pódia a balkónov nie je zastrešené stojíte pod holým nebom. Čiže pršiplášť pre istotu so sebou! 

26_1

27

Zabudnite na čas v historickom pube

Niežeby som chcela verejne propagovať alkoholizmus, ale… prísť do Londýna a nedať si v pube fish & chips alebo pie & mash a spláchnuť to pintou piva, to by bol hriech! A to pivo nepijem. Ak vám však môžem poradiť, vyberte si niektorý z historických pubov: hneď niekoľko z nich o sebe tvrdí, že patria medzi najstaršie v Londýne. Napríklad Ye Olde Cheshire Cheese, kam pravidelne chodil Charles Dickens alebo The Old Bell Tavern na Fleet Street. Druhý menovaný vraj navrhol Sir Christopher Wren pre robotníkov, ktorí mu pomáhali pri stavbe kostola St Bride’s.

Zaujímavý art nouveau interiér má pub Blackfriar postavený na mieste stredovekého kláštora. Poznáte ho už zvonku: sídli totiž v netypickej budove (má tvar zužujúcej sa žehličky) a na priečelí má sochu veselého bacuľatého mnícha.

Ďalšie historické puby Londýna: 

  • George Inn (1583)
  • The Grapes (1583)
  • The Spaniards Inn (1585)
  • The Seven Stars (1602)

20

21

Bavili vás moje tipy na zážitky v Londýne? Nabudúce si dáme pokračovanie! Vaša Ellie