Londýn

Zažite Londýn: Netradične, pomaly, na vlastnej koži
Zažite Londýn: Netradične, pomaly, na vlastnej koži

Zažiť Londýn nie je to isté ako ho len vidieť. Často si všímam turistov, ktorí sa na všetko pozerajú iba cez displej telefónu a majú taký nabitý program, že si atmosféru Londýna vôbec nestihnú vychutnať. Odlietajú unavení a prestimulovaní, ale prázdni. Pritom sa toho v Londýne dá tak veľa zažiť na vlastnej koži! Ktovie, možno vás inšpiruje niektorý z mojich tipov. 

Ochutnávka anglických čajov Twinings

Začneme tradične anglicky, lebo čo je anglickejšie ako príslovečný čaj o piatej? Twinings na ulici 216 Strand je najstarší obchod s čajom v Londýne. Vchod zdobí typické logo (známe z krabičiek s čajom), soška zlatého leva a dvaja Číňania ležérne usadení nad dverami. Ale pozor! Obchodík je skutočne miniatúrny, pri rýchlej chôdzi sa môže stať, že ho miniete. 

Keď vojdete dovnútra, privíta vás nezameniteľná čajová vôňa a majú tu naozaj všetky druhy, aké Twinings vyrába: od klasického Earl Grey po indický chai, Darjeeling, Rooibos, ibiškový alebo čierny čaj s prímesou okvetných lístkov ruže. Majú tu aj môj obľúbený: čaj Lady Grey s bergamotom a pomarančovou kôrou. Všetko, čo vidíte, môžete vzadu zadarmo ochutnať - hostesky vám rady prichystajú ktorýkoľvek čaj, na ktorý si ukážete, alebo vás ponúknu z konvičky, ktorú majú aktuálne pripravenú.  

32_1

Najedzte sa ako londýnsky cabby

Cabbies, čiže londýnski taxikári, skladajú pred nástupom do svojho povolania údajne tú najťažšiu profesnú skúšku na svete. Musia sa naspamäť naučiť všetky ulice, námestia, významné budovy a orientačné body Londýba. Táto skúška je známa ako „The Knowledge“ (Znalosť) a môže trvať roky, kým ju kandidáti úspešne zvládnu.

Napadlo vám niekedy, kam sa taxikári môžu schovať, keď si potrebujú oddýchnuť, najesť sa alebo si dať kávu? V polovici 19. storočia pre nich postavili útulné zelené búdky - Cabmen’s Shelters - ktorých dnes v Londýne ostala už iba hŕstka. Sú to historické pamiatky a slúžia presne na ten istý účel ako kedysi: ako zázemie pre taxikárov. 

Okrem cabbies si tu môžu občerstvenie kúpiť aj „obyčajní smrteľníci” a podporiť tak ich existenciu. Ja som si napríklad dala gigantický hot dog (zabudla som povedať, že mi nechutí cibuľa, takže som dostala aj extra cibuľovú nálož) a kávu, ale majú tu aj sendviče, horúcu polievku alebo čaj. Ale pozor: Nečakajte nič fancy

Kde ich nájdete?

  • Grosvenor Gardens
  • Blackfriars Road
  • Waterloo Place

37

Foto do blogu (7)

Ochutnajte exotický Chinatown

Pri jedle ešte ostaneme. Normálne sa preplneným miestam vyhýbam, ale Chinatown je podľa mňa jedno z miest, ktoré by ste v Londýne nemali vynechať. Je to totiž kultúrny šok a gurmánsky zážitok v jednom. Nad ulicami sa hompáľajú červené lampióny, prechádzate sa popod čínske brány a ak sem prídete počas osláv čínskeho nového roku, môže sa stať, že vám na hlave pristane šalát alebo vás do tanca vyzve pestrofarebný drak. 

Chinatown je vyhlásený jedlom a je ťažké odporučiť konkrétnu reštauráciu, pretože je ich tu miliarda. Ak však máte radi sladké, doprajte si pouličné taiyaki = japonskú palacinku v tvare rybičky, ktorú v cukrárni Taiyakiya servírujú s matcha zmrzlinou. 

13

Foto do blogu (2)

Pohladkajte londýnske ovečky 

Londýn je pulzujúce, moderné veľkomesto a ak by som tu niečo nečakala, bol by to určite salaš s farmárskymi zvieratami. Nuž ale ako vždy, aj v tomto Londýn prekvapí. Mudchute Farm sa nachádza na Isle of Dogs (Psí ostrov) neďaleko obchodnej štvrte Canary Wharf a pohľad na zablatené ovečky, ako sa pasú pred mrakodrapmi, jednoducho stojí za to. Vstup je zadarmo a okrem oviec tu uvidíte aj somáre, lamy, prasiatka, kravy a hydinu. Len pozor na vhodnú obuv! 

 Foto do blogu (4)

Foto do blogu (3)

Navštívte reálny súdny proces

Budova anglického kráľovského súdu, Royal Courts of Justice, vyzerá ako rozprávkový zámok. Akurát miesto princeznej a draka tu stretnete právnikov a sudcov v tradičných parochniach. Máloktorý turista to vie, ale britské súdne procesy sú (až na niektoré výnimky) verejné a súdne siene majú galérie pre prísediacich, odkiaľ možete sledovať skutočný súdny proces. Takisto aj slávny kriminálny súd Old Bailey je známy tým, že poskytuje verejný prístup k mnohým súdnym prípadom, čo umožňuje ľuďom zažiť atmosféru britského právneho systému. Trúfnete si? 

30_1

Foto do blogu (5)

Pivo a Shakespeare

Piť či nepiť to je otázka! V shakespearovskom divadle The Globe je však odpoveď jasná. Keď sem prídete na divadelné predstavenie, môžete si kúpiť pivo a praclík a zjesť si ho priamo pod javiskom. Publikum hercov nahlas povzbudzuje, smiech aj krik je povolený, dokonca môžete búchať päsťou o pódium a dupať. 

Vstupenky „na stojáka” sa dajú zohnať od smiešnych 5 libier a pravidelne tu hrajú tie najslávnejšie diela: Sen noci svätojánskej, Hamlety, Rómea a Júliu… ale aj menej známe Shakespearove hry. Ja som napríklad s kamarátmi videla Komédiu omylov, frašku o dvoch pároch dvojčiat, ktorým sa vtipne pomiešajú identity. Keďže hry sú v starej shakespearovskej angličtine, rozumela som tak každé tretie slovo, ale neprekážalo to: Shakespeare totiž svoje hry písal pre negramotných chudobných rovnako ako pre šľachtu, čiže jeho diela sú dosť zrozumiteľné aj z deja, ktorý sa odohráva na javisku. 

Budova divadla je nádherná a okrem predstavení sa sem dá ísť aj na prehliadku, ak vás zaujíma história Londýna a život Williama Shakespeara. 

POZOR: Hry sa hrajú skoro v každom počasí na nádvorí divadla, ktoré okrem pódia a balkónov nie je zastrešené stojíte pod holým nebom. Čiže pršiplášť pre istotu so sebou! 

26_1

27

Zabudnite na čas v historickom pube

Niežeby som chcela verejne propagovať alkoholizmus, ale… prísť do Londýna a nedať si v pube fish & chips alebo pie & mash a spláchnuť to pintou piva, to by bol hriech! A to pivo nepijem. Ak vám však môžem poradiť, vyberte si niektorý z historických pubov: hneď niekoľko z nich o sebe tvrdí, že patria medzi najstaršie v Londýne. Napríklad Ye Olde Cheshire Cheese, kam pravidelne chodil Charles Dickens alebo The Old Bell Tavern na Fleet Street. Druhý menovaný vraj navrhol Sir Christopher Wren pre robotníkov, ktorí mu pomáhali pri stavbe kostola St Bride’s.

Zaujímavý art nouveau interiér má pub Blackfriar postavený na mieste stredovekého kláštora. Poznáte ho už zvonku: sídli totiž v netypickej budove (má tvar zužujúcej sa žehličky) a na priečelí má sochu veselého bacuľatého mnícha.

Ďalšie historické puby Londýna: 

  • George Inn (1583)
  • The Grapes (1583)
  • The Spaniards Inn (1585)
  • The Seven Stars (1602)

20

21

Bavili vás moje tipy na zážitky v Londýne? Nabudúce si dáme pokračovanie! Vaša Ellie

Čítať článok
Historické zvláštnosti v uliciach Londýna
Historické zvláštnosti v uliciach Londýna

Sú veci, ktoré sú pre väčšinu ľudí neviditeľné. Relikvie minulosti, ktoré na londýnskej architektúre zanecháva nepatrné stopy pre tých, čo chodia po meste a skutočne ho vnímajú. Stačí odložiť telefón, prestať sa ponáhľať a len tak sa… pozerať. 

Keď zabodnete svoj nos do zeme, možno si na historických budovách v centre všimnete malé, železom osadené “myšie diery” na úrovni chodníka. Niektoré z nich ešte stále majú uprostred kovovú priečku, ktorá kedysi slúžila veľmi praktickému účelu - Viktoriánci si o ňu otierali zablatené topánky predtým, než k niekomu prišli na návštevu. Ulice boli totiž bežne až po členky plné bahna a konského… ehm. Ani jedno z toho sa veru nepatrilo rozniesť hostiteľovi po drahých kobercoch. 

2_5

Ak niekde uvidíte z fasády visieť prevrátený tepaný roh pripomínajúci zmrzlinový kornút, s veľkou pravdepodobnosťou sa práve pozeráte na ďalšiu historickú vychytávku: zhasínač faklí. Používali ich takzvaní link-boys, nosiči faklí, ktorých si mohli chodci najať, aby ich previedli nočným Londýnom pred zavedením plynového a elektrického osvetlenia. Poplatok za služby link-boya bol jeden halier (farthing, minca s hodnotou štvrť starej penny) a ako už názov profesie napovedá, boli to často deti - chlapci. 

1_5

Keď sme pri osvetľovaní: v uliciach Londýna sa stále nachádza asi 1 500 funkčných plynových lámp a starajú sa o ne zamestnanci spoločnosti British Gas. 

Niektoré fasády v Londýne sú falošné, aby zachovali architektonickú jednotu mesta: keď pritom obídete blok, zozadu uvidíte, že ide o tenkú drevenú stenu, ktorá ukrýva nevzhľadné koľajnice metra. Falošné fasády rozozná len trénované či poučené oko - majú totiž naozajstné vchodové dvere, okná, balkóny a ďalšie prvky, ktoré dokonalo ladia so zvyškom budovy. Stačí sa však pozorne zadívať a všimnete si, že okná sú v skutočnosti zadebnené a dvere sa nedajú vziať za kľučku. Falošné fasády sa nachádzajú na adrese 23 - 24 Leinster Gardens. 

Foto do blogu

Falošná fasáda v Londýne (vchod vpravo)

Foto do blogu (1)

Falošné fasády - pohľad z druhej strany

Druhá svetová vojna Londýn silno poznačila, ale o tejto zaujímavosti vám povie málokto: v East Ende a južnom Londýne sa dodnes nachádzajú oceľové zábradlia plotov, ktoré boli pôvodne vyrobené ako núdzové nosidlá na vynášanie obetí z trosiek počas náletov Luftwaffe. Dokonca sa na nich dajú rozoznať zakrivené miesta, ktoré slúžili ako držadlá nosidiel. 

4_2

Videli ste už niekedy ghost sign? Nejde o nič duchárske ani strašidelné, ale o názov, ktorý sa používa pre historické reklamy na stenách. Často už vonkoncom nesúvisia s tým, čo za obchod alebo podnik v budove sídli dnes, ale dokážu vám prezradiť, ako vyzerala ulica pred 50 alebo 100 rokmi. Okolo jednej vyblednutej ghost sign chodím každý deň domov z práce, podľa nápisu je to vintage reklama na puding a kukuričnú múku značky Peterkin (Peterkin’s Custard, Self-Raising Flour and Corn Flour). 

Ďalšiu ghost sign značku som si všimla neďaleko našej práce - zaujal ma obrovitánsky slogan “Take Courage”,  ktorý moje oči pritiahol, paradoxne, vo chvíli, kedy som sa necítila veľmi odvážne a mala som dosť pochmúrnu náladu. Až potom som zistila, že ide o slovnú hračku - Courage je názov lokálnej značky piva. 

3_2

Čítať článok
Londýn a káva: Tipy na božské kaviarne
Londýn a káva: Tipy na božské kaviarne

Ellie, dáš mi tipy na kaviarne, kde sa dá v Londýne zašiť s dobrou knihou, keď prší? No jasné! Londýn a káva, to je podľa mňa dokonalá kombinácia.

HJEM Kensington

Útulná kaviareň, ktorú by ste poľahky prehliadli... keby pred ňou nestál hlúčik ľudí, ktorí čakajú na voňavú kávu a čerstvé pečivo. Na HJEM v Kensingtone sme s Romčíkom narazili úplnou náhodou a potom sme zabudli, že existuje... až kým som ju opäť neobjavila o niekoľko rokov neskôr. Trochu ako Komnata najvyššej potreby v Harrym Potterovi, však? 

HJEM je dánska kaviareň (hjem je po dánsky "domov") a má v Londýne dokonca viac pobočiek (pre veľký úspech), ale stále to nie je žiaden rýchly reťazec a je to skrátka poctivá susedská kaviarnička. Pozor, nie vždy si tu uchytíte miesto na sedenie, no minimálne si odnesiete chrumkavý škoricový uzol (robia ich s kardamónom!) a kávu so sebou. 

Nahlad Clanku (20)

56

The Gentlemen Baristas

Sieť nezávislých londýnskych pražiarní a kaviarní, ktorá má 9 pobočiek vrátane tej v Southwark (Borough Market) či v Mayfair. Ak okolo gentlemanov pôjdete, určite neodoláte. Ich checklist? Great coffee, great food, good amount of plants (výborná káva, výborné jedlo a veľa rastlín).

Mimochodom, Gentlemen Baristas zdieľajú svoje kaviarňové playlisty na Spotify - čiže sa na ich atmosféru môžete naladiť aj doma a pripomenúť si, ako ste sa cítili v Londýne.  

32

Nahlad Clanku (22)

Druhá foto: Gentlemen Baristas

The Monocle Café London

The Monocle Café na Chiltern Street v Marylebone je síce maličká kaviareň, ale zato jedna z najfotogenickejších (minimálne zvonku). Upúta vás svojou elegantnou čierno-bielou markízou vsadenou do tehlovej fasády a samozrejme dokonalou kávou.

Navyše sa nachádza na skok od kníhkupectva Daunt Books Marylebone, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie v Londýne. Dobrá knižka + vynikajúca káva, navyše v tej najikonickejšej časti Londýna, je snáď niečo lepšie? 

24

Hagen Espresso Bar

Minimalizmus, dánske hygge zrodené v Londýne a silné espresso, ktoré vám vráti život do žíl. Hagen Espresso Bar je v Londýne taký populárny, že má už 10 pobočiek (pozor, nie v každej majú aj posedenie). Ja som si u nich naposledy posedela v Belgravii na námestíčku Orange Square.

Barista mal nalakované nechty - na jednej ruke modré, na druhej ružové. Pýtal sa ma, ktoré sa mi páčia viac a zapisoval si, ktorá ruka u zákazníkov vyhráva. Skrátka osobný prístup, milý úsmev a jednoducho úžasná káva, ktorá sa na nič nehraje. 

29

Nahlad Clanku (25)

Hagen Espresso Bar (Chelsea)

30

31

Hagen Espresso Bar (Belgravia)

Shoreditch Grind

Grind je kávový bar v londýnskej štvrti Shoreditch (ktorá je, okrem iného, vyhlásená pouličným umením = graffitmi). Špecialitou Grindu je káva + koktejly a okrem Shoreditch majú pod sebou ďalšie štyri kaviarne (Liverpool Street, London Bridge, Greenwich a Covent Garden), tri kávové dodávky (trucks) a šesť obchodov. Ich vlajková loď však sídli na 213 Old Street a je typická tým, že pripomína retro kino s meniacimi sa nápismi podľa toho, čo aktuálne sa vo svete deje. 

Nahlad Clanku (27)

    Tomtom Coffee House 

    Legendy tvrdia, že tú najlepšiu šálku kávy v celom West Ende vám uvaria na rohu Elizabeth a Ebury Street v Belgravii. Baristi v Tomtom Coffee House sú skrátka profíci a kaviareň sa navyše nachádza na veľmi peknej a fotogenickej ulici neďaleko Victoria Station. 

    46

    St Anna 

    Túlam sa po Chelsea a fotím si londýnske magnólie. Sú nádherne rozkvitnuté, ale začínam byť unavená a mám chuť na kávu. Otvorím si v mobile mapy a zadávam kaviarne v mojom okolí. Vypadne mi jedna, otvorená a úplne neznáma. St Anna. Hneď ako vojdem dovnútra, víta ma usmiata a príjemná majiteľka, ktorá sa o mňa stará, akoby som bola jej sestra.

    Dovolí mi pracovať na notebooku (to v londýnskych kaviarňach nie je vždy bežné, niektoré za to požadujú poplatok alebo majú notebooky v určitých časoch úplne zakázané) a urobí mi výbornú kávičku. Interiér je navyše veľmi pekný a útulný, plný rastlín a umenia = presne moja kombinácia. Kaviareň St Anna na Fulham Road vám preto s radosťou odporúčam! 

    Nahlad Clanku (29)

    Host Café

    Káva doslova u Boha. Komunitná kaviareň Host Café sa nachádza v prekrásnom kostole a espresso si tu vypijete priamo pred oltárom. Buď v drevenej kostolnej lavici alebo sa môžete usadiť pri niektorom z kaviarenských stolíkov, ktoré sú tu roztrúsené. Kaviareň funguje ako taký neoficiálny cowork, plno Londýnčanov sem chodí pracovať alebo študovať. Nuž nedivím sa, veď je tu skutočne božský pokoj! 

    45

    54

    Káva z telefónnej búdky

    Londýnskejšiu kávu by ste hľadali ťažko. Amar Café je totiž miniatúrna kaviareň netradične umiestnená... v tradičnej červenej telefónnej búdke! Teda vlastne v troch: dve sú v Chiswicku a jedna v Greenwich. 

    53

    Tajný tip pre neturistov

    Túto kaviareň som si schválne nechala až na záver článku, pretože je ukrytá ďaleko od turistického centra, kam sa bežne nevydáte. Ale ak by ste cestovali na juh Londýna, našli by ste ju v štvrti Penge. Volá sa Alexandra Nurseries a nie je to typická kaviareň - nachádza sa totiž v záhradníctve. Keď sme bývali v Penge, chodievala som sem rada písať svoj blog.

    Milujem ich pomalú atmosféru a krivoľaké stolíky rozmiestnené medzi kvetináčmi a vitrážovými oknami. Nie sú tu žiadne elektrické zásuvky ani WiFi a šálky ku sebe absolútne neladia. Nuž skrátka také pravé Anglicko pre miestnych. 

    34

    33_1

    Bonusová: Brown & Green (Crystal Palace)

    A na juhu Londýna ešte ostaneme. V kaviarni s názvom Brown & Green ponúkajú úžasný brunch na austrálsky spôsob a vždy tu panuje príjemná, uvoľnená atmosféra. Majú niekoľko pobočiek (Crystal Palace StationCrystal Palace Triangle, Crystal Palace Park, Sydenham, Norwood Junction) a ak sa niekedy ocitnete v Crystal Palace - a ja vám určite návštevu tejto štvrte odporúčam - zatúlajte sa sem. Ako píšu Brown & Green na svojom webe:

    "We are comfort, we are chilled, we serve simple generous honest food. We are easy peasy lemon squeezy and everyone is welcome, even dogs, cats and birds. Come in, say hi and let us feed you! We can't wait to see you. Laura & Jess xxx"

    22

    Nahlad Clanku (26)

    55

    Čo hovoríte na moje kávové tipy? A akú tému by ste si na blogu radi prečítali nabudúce? Dajte mi vedieť na Instagrame @elliesediva.

     

    Čítať článok
    Londýn známy, neznámy, ale hlavne zadarmo!
    Londýn známy, neznámy, ale hlavne zadarmo!

    Najčastejšia otázka, ktorú od sledujúcich dostávam je, či sa môžem podeliť o nejaké tipy, čo je v Londýne zadarmo. Samozrejme - veľmi rada! Skúste ma zastaviť.

    Ak máte radi múzeá

    Múzeami začneme, lebo v Londýne ich je zadarmo fakt veľa. Od tých najznámejších (Natural History Museum, British Museum) až po menej známe a tým pádom aj menej preplnené. 

     Iba podotknem, že hoci majú niektoré londýnske múzeá vstup zadarmo, sú vždy radi, ak im venujete aspoň nejaký symbolický dobrovoľný príspevok (buď v hotovosti alebo kartou), aby ste ich podporili. Aj vďaka tomu môžu tieto múzeá ostať prístupné naozaj pre všetkých bez rozdielov. Samozrejme je to len a len na vás - pustia vás tam aj bez platenia. 

    V susedstve Natural History Museum nájdete hneď dve super múzeá, ktoré sú tiež zadarmo: Science Museum a Victoria & Albert Museum. To prvé je ohromitánske a užijete si ho, ak cestujete do Londýna s deťmi, ktoré majú radi vedu a technológie (je tam všetko od vesmíru a parných strojov po superpočítače či dejiny medicíny. Mňa napríklad zaujali železné pľúca, do ktorých sa kedysi umiestňovali pacienti s detskou obrnou). 

    Nahlad Clanku (4)

    Victoria & Albert Museum

    Victoria & Albert je viktoriánsky skvost od podlahy po strop naplnený plastikami, sochami, šperkami, maľbami, nábytkom, náhrobnými kameňmi spiacich rytierov a ďalším umením od výmyslu sveta. Je to najväčšie múzeum dekoratívneho umenia na svete a až sa čudujem, že to všetko sa dá vidieť úplne zadarmo. Dokonca aj budova múzea je umelecké dielo samo o sebe: jednotlivé haly sú nádherne symetrické a veľmi fotogenické. Múzeum má tiež príjemné nádvorie s fontánou a ozaj prekrásnu kaviareň (podľa niektorých jednu z najkrajších v Londýne, hoci ich ponuka pripomína skôr bufet). 

    PS: Ak máte radi príbehy britskej monarchie, poteší vás tu napríklad korunka kráľovnej Viktórie, ktorú pre ňu nechal navrhnúť jej milovaný princ Albert. 

    Výlet do Greenwich odporúčam každému, kto ide do Londýna na viac ako víkend. Okrem slávneho nultého poludníka tu nájdete hneď dve múzeá so vstupom zadarmo. National Maritime Museum si veľmi užijete s deťmi (majú aj úžasnú herničku s námorníckou témou, kde sa deti hrajú s rybárskymi sieťami, strieľajú loptičky z dela, napínajú lodné plachty či sa hrajú na tržnicu s rybami). Galériu Queen’s House zas ocenia milovníci architektúry, a to najmä fotogenické špirálovité schodisko The Tulip Stairs

    Nahlad Clanku (3)

    The Tulip Stairs, Queen's House

    Greenwich si nenechajte ujsť, ak radi navštevujete filmové miesta: v areáli Old Royal Naval College (ktorý je tiež prístupný zadarmo) sa natáčali Les Misérables, Thor, The Crown, Bridgerton, Napoleon, Cruella, Piráti Karibiku, Sherlock aj Enola Holmes, Skyfall a asi milión ďalších. Celý neuveriteľne dlhý zoznam filmov a seriálov nájdete tu.  

    Z málo známych múzeí vám odporúčam Sir John Soane’s Museum. Vstupenky sa rezervujú online, ale nezaplatíte za ne ani penny. Múzeum je v skutočnosti súkromná rezidencia slávneho britského architekta Sira Johna Soana (ktorý navrhol budovu Bank of England) a pozostáva z dvoch susediacich domov prepojených do jedného fascinujúceho labyrintu. Prehliadka je jednosmerná a prechádzate sa tak uzučkými cestičkami, že musíte vtiahnuť brucho, aby ste sa nezasekli. Dom je plný umenia a sochárskych diel, je tu okrem iného aj egyptský sarkofág alebo návrh mauzólea, ktoré dal Sir John postaviť pre svoju milovanú manželku. Keďže Sir John bol architekt, aplikoval vo svojom dome rôzne optické triky, farebné sklá, šikovne schované svetlíky a ďalšie vychytávky, vďaka ktorým pôsobí stiesnený priestor nekonečným dojmom. 

    Nahlad Clanku (2)

    Sir John Soane's Museum

    Zadarmo je aj galéria moderného umenia Tate Modern, ktorá je veľmi priateľská k rodinám s deťmi - je tu napríklad interaktívna dielnička, deti môžu vytvárať svoje vlastné digitálne umenie, v celej budove sa dá dojčiť a je bezbariérová. Vystavujú tu všetko od Picassa a Pollocka po Andyho Warhola. Tate Modern stojí minimálne za nakuknutie, aj keď vás moderné umenie nebaví, je zaujímavá aj svojou surovou architektúrou. 

    Niekoľko ďalších londýnskych múzeí zadarmo:

    • Museum of London Docklands
    • Museum of London (venované dejinám Londýna) 
    • Imperial War Museum
    • Grant Museum of Zoology
    • Horniman Museum 

    Nahlad Clanku (6)

    Prechádzky po Londýne

    Nahlad Clanku (11)

    Romantická Hill Garden & Pergola v Hampsteade

    Ak máte radi silné zážitky

    Vstupné do St Paul’s Cathedral a Westminster Abbey je dosť vysoké. Chcete ušetriť a zároveň si z Londýna odniesť silný zážitok? Možno ste nevedeli, že do oboch týchto katedrál sa dá dostať úplne zadarmo: keď prídete na omšu. 

    Večerná omša v St Paul’s Cathedral (Choral Evensong) je nádherný zážitok, z ktorého som mala zimomriavky po celom tele. Je to tradičná anglikánska omša s chlapčenským chórom a nemusím zdorazňovať, že obrovský priestor katedrály má fakt božskú akustiku. Evensong sa koná každý deň od 17:00, v nedeľu o 15:00 (ale pre istotu skontrolujte webové stránky, v katedrále sa niekedy konajú špeciálne eventy).  

    Rozdiel oproti platenej turistickej prehliadke katedrály je ten, že vás nepustia všade (napríklad do kupoly) a počas omše nesmiete fotiť. Ak sa však budete správať úctivo a potichu, môžete si nájsť miesto v lavici a vychutnať si posvätnú atmosféru miesta, kde mala svadbu princezná Diana. To isté platí pre Westminster Abbey a ich večerné omše. 

    Nahlad Clanku (18)

    Vedeli ste, že St Paul's Cathedral sa dá navštíviť aj zadarmo?

    Ak máte radi výhľady

    Najznámejšia voľne prístupná vyhliadka v Londýne je jednoznačne Sky Garden - záhrada na streche mrakodrapu Walkie-Talkie. Vstupenky si musíte rezervovať dopredu online a pozor, číhajte na ne, lebo bývajú rýchlo preč. Sú však zadarmo. Záhrada býva plná ľudí, ale je odtiaľ úžasný výhľad a je to dobrý zážitok (ak sa nebojíte výšok). 

    Nahlad Clanku (14)

    Sky Garden je zadarmo, ale rezervujte si ju včas!

    Nedávno otvorili novú vyhliadku Horizon 22, ktorá je ešte vyššie položená ako Sky Garden a ponúka božské 300-stupňové výhľady. Je taktiež prístupná zadarmo a býva dosť rýchlo obsadená, ale ak idete iba v malej skupinke, skúste sa tam zastaviť a cez QR kód si na mieste rezervovať takzvaný walk-in ticket - stáva sa, že ľudia prehliadku na poslednú chvíľu zrušia alebo sa nedostavia a takmer vždy sa tam dá prekĺznuť. 

    Menej známa - ale moja najobľúbenejšia - je vyhliadka The Garden at 120 na Fenchurch Street. Oproti vyššie menovaným je síce nízko položená (len na pätnástom poschodí), ale zato pod holým nebom a s krásnymi pohľadmi na okolité mrakodrapy. Je to veľmi fotogenická terasa, po ktorej tečie voda a na jar tu kvitnú popínavé vistérie. Najkrajšia je tesne pred západom slnka počas “zlatej” hodinky.

    Nahlad Clanku (12)

    Vyhliadka Horizon 22

    Nahlad Clanku (13)

    Strešná záhrada The Garden at 120 (Fenchurch St)

    Ak máte radi prechádzky

    To najlepšie, čo je na Londýne zadarmo, sú podľa mňa prechádzky. Som túlavá duša a milujem sa len tak zamotať medzi krásne fotogenické uličky mews alebo nečakane odbočovať a bez mapy objavovať jednotlivé štvrte Londýna. Každá má totiž iný ráz a málokto si uvedomuje, že Londýn je podobne ako iné veľkomestá poskladaný z celej mozaiky bývalých “dediniek”, ktoré sa v priebehu vekov ku nemu prilepili a splynuli s ním. 

    Medzi moje najmilšie miesta v Londýne patria (pozor, niektoré sú ďalej od centra):

    • Hampstead 
    • South Kenginston 
    • Marylebone
    • Notting Hill
    • Dulwich Village
    • Little Venice
    • Richmond
    • Chiswick

    Nahlad Clanku (5)

    Londýnska ulička mews

    Čo sú to mews

    Mews sú uličky plné charakteru a pomalej atmosféry, ktorými je Londýn popretkávaný (je ich vraj okolo 8000). Spoznáte ich podľa typických radových domčekov, ktoré kedysi slúžili ako stajne a ubytovanie služobníctva a práve preto sa mews nachádzajú vždy blízko luxusnejších elegantných štvrtí ako napríklad Belgravia, Kensington či Mayfair. Nejazdia po nich autá, sú preto veľmi tiché a vydláždené nepravidelnými dlažobnými kockami, ktoré im dodávajú ich typický šarm.  

    Niekoľko tipov na krásne mews:

    • Kynance Mews (South Kensington)
    • Cranley Mews (South Kensington)
    • Holland Park Mews (Kensington) 
    • Warren Mews (Marylebone) 
    • Reece Mews (Kensington) 
    • Kendrick Mews (Kensington) 
    • Lansdowne Mews (Holland Park)
    • Ladbroke Mews (Notting Hill)
    • St. Luke’s Mews (Notting Hill)
    • Pottery Lane (Notting Hill) 
    • Ennismore Mews (Knightsbridge)
    • Conduit Mews (Paddington) 
    • Radnor Mews (Paddington) 
    • Bathurst Mews (Paddington) 
    • Hyde Park Garden Mews (Westminster)

    Že nie ste až takí romantici a chcete prechádzku z iného súdka? Potom vám odporúčam návštevu Camden Town, londýnskeho Chinatownu alebo štvrte Shoreditch, ktorá je na každom kroku prešpikovaná úžasným pouličným umením. V Camden Town si cvaknite fotku so sochou speváčky Amy Winehouse alebo sa odvážte do cyberpunkového rave obchodu CyberDog, kde všetko bliká a tancujú tam živé tanečnice v klietkach. Predávajú tam okrem iného svetielkujúce vibrátory, ale o zážitky tam rozhodne nie je núdza. 

    Nahlad Clanku (7)

    House of MinaLima

    Ak máte radi Harryho Pottera

    Povedzme si to nahlas: koľkí z nás boli v Londýne (alebo sem plánujú prísť), aby sa mohli pozrieť do filmových štúdií Warner Bros, kde sa natáčal Harry Potter? A koľkí z nás by radi navštívili v Londýne úplne všetko, čo sa čarodejníckeho sveta týka? 

    Našťastie sa veľa z toho dá vidieť úplne zadarmo. Napríklad uličky Cecil Court a Goodwin’s Court, ktoré kde určite stretnete nejednu skupinku na Harry Potter tematickej prechádzke. 

    Cecil Court je prezývaná “bookseller’s row” a je to ulička kníhkupcov a antikvariátov. Nachádza sa tu aj skutočné magické kníhkupectvo, kde si môžete nechať vyveštiť z ruky alebo si kúpiť encyklopédiu najmagickejších miest Británie. Goodwin’s Court je historická a zastrčená ulička, ktorá akoby zamrzla v dickensovskej ére a ak sa tu náhodou ocitnete sami, stačí vytiahnuť čarodejnícky prútik a o dokonalé fotky máte postarané. 

    Žiaden pravý fanúšik HP by nemal vynechať House of MinaLima. Je to čarovný malý obchodík, ale v suteréne sa ukrýva miniatúrna galéria zasvätená rekvizitám a grafickým kúzlam z filmového a knižného sveta Harryho Pottera. MinaLima je totiž grafické štúdio, ktoré má na svedomí všetky filmy a navrhovali napríklad etikety elixírov, čarodejnícke učebnice, Záškodnícku mapu (Pobertův plánek) či plagáty hľadaných väzňov z Azkabanu. Vstup je zadarmo, hoci ja som odtiaľ ani raz neodišla bez toho, aby som si kúpila aspoň zápisník.

    Nahlad Clanku (8)

    St Pancras International 

    Nahlad Clanku (9)

    Goodwin's Court

    No a samozrejme v tomto článku nesmie chýbať vlaková stanica King’s Cross. Na King’s Cross sa nachádza nástupište 9 a ¾, v skutočnosti vozík s kuframi zapustený do tehlovej steny, pri ktorom sa môžete zadarmo vyfotiť a ešte vám ku tomu požičajú aj šál podľa vašej fakulty (Chrabromil, Bifľomor, Slizolin, Bystrohlav) a čarovný prútik. Musíte si ale vystáť radu, ktorá sa niekedy ťahá až vonku a ľudia na fotku čakajú aj vyše hodiny (ja som mala vždy šťastie + skontrolovala som si vyťaženosť cez Google mapy). Fotomiesto patrí ku oficiálnemu HP obchodu so suvenírmi The Harry Potter Shop at Platform 9 ¾, kde kúpite všetko od habitov po kľúčenku s Hedvigou. 

    Susedná historická budova stanice St Pancras International si zahrala vo filme Harry Potter a Tajomná komnata - určite si vybavíte záber, v ktorom Harry a Ron ukradnú modré auto Ford Anglia pána Weasleyho a letia v ňom ponad stanicu do školy. Opäť si na fotky odporúčam pribaliť minimálne čarovný prútik, budú epickejšie. 

    Medzi ďalšie HP filmové miesta v Londýne patrí Millenium Bridge (pamätáte sa, ako ho Smrťožrúti pri svojom nálete celý rozkývali a zničili?), Piccadilly Circus (kam sa Hermiona s Ronom a Harrym premiestnila zo svadby Billa a Fleur vo filme Harry Potter a Dary smrti 1) a tržnica Leadenhall Market (Hagrid a Harry tadiaľto idú do Šikmej uličky v prvom filme). 

    Nahlad Clanku (15)

    Leadenhall Market v noci

    Nahlad Clanku (10)

    Aj toto sa dá nájsť na brehu Temže (mudlarking)

    Ak máte radi archeológiu/históriu

    Londýn založili Rimania, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá. Veď kto by v meste Sherlocka Holmesa a čaju o piatej hľadal gladiátorov? Keď sa však pozorne dívate, natrafíte na zaujímavé miesta spojené s dejinami rímskeho Londínia, ktoré sú prístupné úplne zadarmo. 

    V podzemí galérie Guildhall je schovaný prastarý rímsky amfiteáter (London's Roman Amphitheatre), kde kedysi skutočne zápasili gladiátori. Pod sídlom mediálnej spoločnosti Bloomberg sú zas verejnosti sprístupnené odkryté archeologické vykopávky rímskeho chrámu, ktorý patri tajnému kultu boha Mithrasa (Roman Mithraeum). Sú tajomne nasvietené a sprevádza vás hudba a recitovanie latinských žalmov, čiže je to nezabudnuteľný zážitok. Prehliadku si musíte rezervovať dopredu, ale neplatí sa za ňu. 

    Nahlad Clanku (16)

    Zrúcaniny Mithrasovho chrámu pod budovou Bloomberg

    Kostol All Hallows by the Tower ukrýva malé archeologické múzeum v krypte (Crypt Museum), kde sa okrem iného budete prechádzať po terakotových podlahách, po ktorých kedysi kráčali Rimania. Hovorí sa vraj, že keď na nich budete dlho stáť, vrátite sa v čase do rímskej éry. Mne sa to, žiaľ, nepodarilo! 

    TIP: Ak máte v Londýne viac času a chceli by ste zažiť niečo naozaj netradičné, prihláste sa na mudlarking tour, prechádzku s archeológom, počas ktorej budete prehľadávať breh Temže a hľadať stratené artefakty. Nájsť sa dajú črepiny keramiky, ale aj tabakové fajky či staré mince. Poklady si síce nesmiete nechať, ale spoznáte Londýn z nového uhla a dozviete sa, ako je Temža úzko prepojená s jeho dejinami. Za mudlarking tours sa síce platí, no nedalo mi ich nezmieniť. 

    Páčili sa vám moje tipy? Dajte mi o tom vedieť na Instagrame @elliesediva.

    Čítať článok
    London Transport Museum
    London Transport Museum

    Neviem, ako vy, ale mňa vlaky nikdy nejako zvlášť nebrali… až kým sa nám nenarodil Drobec, ktorý ich zbožňuje. A keďže moje dopravné vedomosti stoja a padajú na tom, akej je vlak farby a či je to osobák alebo náklaďák, návšteva londýnskeho múzea dopravy je pre mňa vždy vítaná inšpirácia.

    Musím povedať, že po piatich návštevách, ktoré sme tu už stihli absolvovať, je to jedno z mojich obľúbených londýnskych múzeí. Nie je síce zadarmo, ale vstupenky platia celý rok, takže pre Londýnčanov sú dosť výhodné. Aj pre tých, ktorí sú v Londýne len na výlete, je to myslím dobrá investícia, teda hlavne ak cestujete s malými deťmi a… prší.

    Múzeum je pre deti ideálne, pretože tu skoro všetko môžu chytať, skúšať (napríklad šoférovať autobus) a loziť do vagónov. Je tu aj pekný detský kútik. Pre dospelých je múzeum tiež zaujímavé, pretože sa zameriava na históriu Londýna a dopravy od koňmi ťahaných omnibusov cez dve svetové vojny až po súčasnosť. A čo si budeme - londýnske metro je ikona a poschodové autobusy, kto by ich nemal rád?

    Keď niekedy nebudete vedieť, čo s časom, a nebudete sa chcieť tlačiť s miliardou turistov v Natural History Museum, zamierte do Covent Garden a múzea dopravy. To býva preplnené tiež… ale je to vačšia sranda! 

    IMG_9240

    Čítať článok
    Mamy v Londýne (v priebehu vekov)
    Mamy v Londýne (v priebehu vekov)

    Ako vyzerá každodenný život mamy v Londýne? Často s vami v príbehoch zdieľam ten svoj, ale dnes si spolu posvietime na to, čo ma fascinuje najviac - históriu. Ako žili londýnske mamy v rímskej, tudorovskej či viktoriánskej ére? S akými problémami dennodenne zápasili a čo o nich vieme vďaka archeologickým nálezom a dobovým prameňom? 

    Rímska mama 

    Volám sa Claudia Martina, mám 19 rokov. Som vzorná manželka Anencleta a matka jeho detí. Ja som slobodná Rimanka, ale muž, ktorého som si vzala, je otrokom rímskeho impéria. Náš život sa však nepodobá životu otrokov. Žijeme v skromnom, ale peknom dome v Londíniu a mojou povinnosťou je starať sa o chod domácnosti. Mužov plat je dostatočný na to, aby sme si najímali dojku. 

    Teraz čakáme ďalšie dieťa a naše dni ubiehajú v harmónii. S priateľkami navštevujem verejné kúpele, nosím vlnené alebo ľanové šaty s brošňou a mám krásne medené náramky. Viem písať a čítať po latinsky a dorozumiem sa aj britonskou rečou, keď chcem na tržnici vyjednať lepšiu cenu. Keď sa dieťa narodí, pôjdem do chrámu poďakovať bohyni Juno Lucina a poprosiť ju, aby mu dopriala dlhý život. 

    Fakt: O skutočnom živote Claudie Martiny sa toho veľa nevie. Jej meno a vek (dožila sa len 19 rokov) sa dozvedáme z nápisu na náhrobku, ktorý jej venoval manžel. Keďže bol otrokom a ona slobodnou Rimankou, šlo pravdepodobne o manželstvo s cieľom legitimizovať Anencletovo prijatie do rímskej spoločnosti. 

    Tip Dievčaťa v Londýne: Neďaleko mrakodrapu 30 St Mary Axe (Gherkin) archeológovia vykopali hrob neznámej mladučkej Rimanky, ktorá mala iba 13-17 rokov a žila v rokoch 350-400 nášho letopočtu. Nič viac sa o jej príbehu nevie, ale po skončení výskumu ju opäť pochovali na rovnaké miesto, ktoré je dnes označené vavrínovým vencom a pamätnou ceduľou s nápisom “To the spirits of the dead the unknown young girl from Roman London lies buried here.” Nájdete ho? 

    Tudorovská mama

    Volám sa Gillian Averell a môj život visí na vlásku. Som dcéra pekára, ale v roku 1578 som sa vydala za učiteľa a farského úradníka Williama Averella. Porodila som mu 16 detí a ďalšie nosím pod srdcom. Žijeme v hroznej dobe. Londýn sa ešte nespamätal z nedávnej vlny čiernej smrti, ktorá nemilosrdne vyhladila mnoho našich príbuzných a susedov. Môj muž o tom vedie presné záznamy. Hovorí sa, že Londýn opustillo na 15 tisíc duší a ďalšie tisíce v okolitých farnostiach. Bojím sa aj dýchať, každý deň sa modlím, aby nastali lepšie dni. 

    Moje ruky sú plné mozoľov od ťažkej každodennej práce, hoci staršie deti mi pomáhajú. Ulice, po ktorých každý deň kráčam, sú špinavé a páchnu močom a zvieracou krvou. Dvíha sa mi z toho žalúdok. Slamené strechy domov sa takmer dotýkajú a zakrývajú nebo. Na dverách tam, kde sa usadil mor, ešte stále svietia červené kríže. Ach, bože, čo len s nami bude?

    Fakt: V rokoch 1592–1593, počas vlády kráľovnej Alžbety I., v Londýne zúrila jedna z mnohých epidémií moru. Situácia bola natoľko vážna, že sa celý kráľovský dvor musel presunúť do Windsoru. Gillian Averell ani jej manžel sa morom nenakazili, Gillian však umrela v roku 1596 po pôrode ich sedemnásteho dieťaťa. 

    Tip Dievčaťa v Londýne: Neďaleko londýnskeho Charterhouse odkryli počas stavby metra Elizabeth Line hromadný hrob (plague pit), v ktorom bolo pochovaných až 10 000 obetí morovej epidémie z rokov 1347-1351. Výskum potvrdil, že v kostrách sa vyskytovala baktéria Yersina Pestis, spojená s čiernou smrťou. Jednu z obetí moru môžete vidieť vystavenú v Charterhouse múzeu, ktoré je prístupné zadarmo. 

    unnamed (13)

    Čierna smrť v Londýne, zdroj: Alamy

    Viktoriánska mama 

    Volám sa Ann Gidding a mám 21 rokov. Pracujem ako slúžka istej pani Murrayovej na ulici Wilton Crescent číslo 16. Práve tu som sa nešťastne zamilovala do lokaja, Johna Harewooda. Keď som zistila, že s ním čakám dieťa, opustil ma. Ako mám uživiť malé dieťa, keď v tomto prekliatom meste sotva vyžijem sama? Všetci sa na mňa pozerajú cez prsty ako na padlú ženu bez budúcnosti. Láska sa stala mojím prekliatím. 

    Nemám inú možnosť než sa dieťaťa vzdať. Počula som o sirotinci, ktorý je slušný a o deti sa dobre postarajú. Musím ale nechať spísať akúsi petíciu, lebo si vyberajú, ktoré ženy prijmú a ktoré odmietnu. Ak si ma vyberú, ja i moje dieťa máme nádej aspoň na nejaký život. 

    Fakt: London Foundling Hospital bola viktoriánska charitatívna organizácia, ktorá do svojej opatery prijímala deti padlých matiek. Každý prípad sa dôsledne preveroval - posudzoval sa charakter žiadateliek i potenciál, ktorý mali preto, aby sa navrátili k slušnému spôsobu života. V prípade Ann Gidding sirotinec žiadosť zamietol, keď sa ukázalo, že žiadna pani Murrayová neexistuje. 

    Victorian fallen mother

    Matka sa vzdáva svojho dieťaťa, zdroj: Foundling Museum

    Tip Dievčaťa v Londýne: Foundling Museum v Londýne približuje návštevníkom dojemnú históriu opustených detí. Počas dvoch storočí jej fungovania bolo do opatery Foundling Hospital zverených až o 25 000 detí. Múzeum sa nachádza v areáli starej nemocnice na 40 Brunswick Square v Bloomsbury. 

    Na aké ďalšie historické obdobia by som sa podľa vás mala zamerať? Napíšte mi svoj názor na Instagrame tulave_dievca

    Použité zdroje: 

    Čítať článok
    Londýn s deťmi
    Londýn s deťmi

    Pýtate sa často. Myslím, že je čas si na to posvietiť! Čo sa dá v Londýne zažiť s malými deťmi a ktoré ihriská sa nachádzajú v blízkosti najslávnejších pamiatok? 

    Múzeá, herničky a play areas

    Rodičia a pestúnky v Londýne chodia radi do lokálnych detských herničiek (playgroups), každá štvrť nejakú určite má. Tá naša je napríklad v kostole, platí sa tam symbolický vstup 3 libry na dieťa a je to na neobmedzený čas, ale bežnejšie - hlavne v malých herniach - je, že sa rezervuje na konkrétny čas, tzv. “session”, dopredu kvôli kapacite. 

    Výborné herničky bývajú aj vo veľkých múzeách, my sme vyskúšali námornícku herňu Ahoy! v National Maritime Museum (Greenwich). Cez týždeň je zadarmo, ale treba si rezervovať session dopredu online. Session trvá jednu hodinu, potom herňu upracú a pustia tam ďalšiu skupinku detí. Maritime Museum má aj vonkajšie ihrisko pre trochu väčšie deti - The Cove, kde okrem iného môžu loziť po poschodovej lodi Shanty, vyskúšať žraločiu šmýkačku alebo nájsť Krakena. 

    Krásnu interaktívnu herňu UNIQLO Tate Play nájdete v galérii Tate Modern, je taktiež zadarmo, ale býva vyťažená. London Transport Museum má zadarmo krásny tematický detský kútik All Aboard Playzone, ale do múzea samotného sa platí vstupné (podľa mňa sa to vyplatí, je to jedno z obľúbených múzeí pre deti 0-7 rokov, plné vlakov, autobusov a ďalších dopravných prostriedkov). 

    V&A Museum of Childhood síce nemá detský kútik, ale celé múzeum je prispôsobené deťom a tiež je zadarmo. V južnom Londýne radi chodíme do Horniman Museum & Gardens 

    Ďalšie zaujímavé múzeá a play areas: 

      • Play Base - National Army Museum, vstupné £4.50, pre deti 0-8 rokov 
      • Sorted - Postal Museum, vstupné £5, pre deti 0-8 rokov, session trvá 45 minút
      • Mudlarks Gallery - Museum of London Docklands, vstupné zadarmo, ale musíte si pri pokladni “kúpiť” lístok, session trvá 40 minút
      • The Garden - Science Museum, vstupné zadarmo, pre deti 3-6 rokov

     

    Snímek obrazovky 2024-02-29 v 10.20.43

    Snímek obrazovky 2024-02-29 v 10.33.34

    Ihriská v centre 

    Možno ste si ich nikdy nevšimli… kým ste nemali deti. Tak som to mala ja. Nikdy predtým, než sa narodil Drobček, som si neuvedomila, že pri London Eye je krásne ihrisko s drevenými preliezkami alebo že v Kensington Gardens je schované úžasné ihrisko v štýle Petra Pana. 

    Keď sa chystáme na výlet do centra, vždy tam zaradíme aspoň jedno ihrisko. Sú vždy ohradené a do mnohých vás ani nepustia bez dieťaťa. Vstupné sa neplatí, ale ihriská večer zatvárajú. Záchody na ihriskách bývajú, hoci často sú prístupné len pre deti (ako napríklad na ihrisku pri Buckinghamskom paláci). 

    Moje obľúbené ihriská v centre, ktoré perfektne doplnia váš rodinný výlet po hlavných londýnskych pamiatkach: 

    • Diana Memorial Playground v Kensington Gardens - inšpirované Petrom Panom, má svoju vlastnú pláž, úžasnú drevenú pirátsku loď, sensory trail a drevené domčeky 
    • Jubilee Gardens - ihrisko v parku pri kolotoči London Eye, ideálne miesto na pauzu počas prechádzky po brehu Temže 
    • St James' Park Playground - ihrisko neďaleko Buckingham Palace s drevenými sochami, hojdačkami, preliezkami a veľkými kameňmi, po ktorých sa dá loziť
    • Horseferry Playground - krásne drevené ihrisko neďaleko londýnskeho parlamentu (s výhľadom naň)   
    • Victoria Embankment Playground - maličké, ale pekné ihrisko neďaleko stanice Embankment, Covent Garden a Trafalgar Square 
    • Greenwich Park Playground - krásne prírodné ihrisko ako inak než v námorníckej téme, ktorá ku Greenwich najviac pasuje
    • Holland Park Adventure Playground - premyslené a velikánske drevené ihrisko, jedno z najlepších, ak máte doma miesto dieťaťa malého horolezca! 

     

    Snímek obrazovky 2024-02-29 v 10.18.45

    Snímek obrazovky 2024-02-29 v 10.29.11

    Cestovanie po meste

    Deti do 5 rokov cestujú londýnskou MHD zadarmo v doprovode dospelého s platným cestovným lístkom. Deti do 11 rokov cestujú:

    • zadarmo v autobusoch a električkách v sprievode dospelého ale aj bez neho
    • zadarmo v metre, DLR (Docklands Light Railway) a mestskými vlakmi v sprievode platiaceho dospelého (môžu tak cestovať max. 4 deti na jedného dospelého) alebo s preukazom Zip Oyster Photocard  

    Ak cestujete s kočiarikom, pre nástup a výstup z vlakovej stanice použite širšie turnikety označené symbolom kočiarika (alebo vozíčka). Nazývajú sa Wider Access Gate a bývajú umiestnené na kraji. 

    Prebaľovacie pulty

    Vyklápacie prebaľovacie pulty bývajú aj v reštauráciách (videla som ich dokonca i v niektorých puboch), ale za mňa najistejšie je zájsť do niektorého z múzeí alebo galérií (vyberte si ideálne také, kam je vstup zadarmo). 

    V teplom počasí, keď sme boli niekde v parku a po ruke neboli záchody, sme prebaľovali hlavne vonku v kočiariku alebo na piknikovej deke, počítajte s tým, že Londýn je veľký a môže sa stať, že sa zatúlate niekam, kde to skrátka na deti nebude pripravené. 

    Zaujímavosť, ktorú som si všimla je, že konečne pribúda prebaľovacích pultov na pánskych záchodoch, čo mi príde ako super krok vzhľadom k počtu otcov, ktorých v Londýne s malými deťmi vídam.

    Chystáte sa navštíviť Londýn s deťmi? Čo ďalšie by vás zaujímalo? Napíšte mi správu na Instagrame a podelím sa s vami o svoje tipy mamy v Londýne. 

    Čítať článok
    Príbeh písaný Londýnom
    Príbeh písaný Londýnom

    O večernej omši v St Paul's Cathedral, škótskych básnikoch a pravom anglickom pube.  

    „Stretnime sa na Waterloo, vezmem ťa na pláž!” píšeme si s Bárou na Messengeri.

    Teším sa na spoločnú prechádzku, pretože Bára je jedna z tých pár kamarátok, s ktorými sa môžem vidieť po dlhých mesiacoch a viem, že nadviažeme presne tam, kde sme skončili. A že z toho bude dobrý príbeh. Už včera sme spolu boli v divadle na Moulin Rouge, dnes večer však nemáme žiaden konkrétny program.

    Nech ho Londýn vymyslí za nás!

    Začíname na mestskej pláži na brehu Temže, ktorá je úplne ponorená do tmy. Piesok pod nohami je taký tvrdý, že sa doň takmer nezabárame a sme tu úplne samé, schované pred hlukom veľkomesta. Predsa len - je koniec januára a dosť chladno, kto príčetný by šiel teraz na pláž?

    Je odliv a hladina rieky je veľmi nízko. Báru zaujíma, či sa v Temži dá aj kúpať a ja sa smejem, že by som do nej nestrčila ani malíček. Sú v nej vraj úhory! V diaľke vidíme podsvietenú kupolu katedrály Sv. Pavla a Bára zmieni, že sa veľmi chcela pozrieť do Westminster Abbey, ale odradilo ju vysoké vstupné.

    „Mala by si tam ísť na omšu, tie sú zadarmo! Síce vtedy nesmieš fotiť, ale môže to byť čarovný zážitok. A platí to aj pre St Paul’s Cathedral.”

    Bára sa zamyslí a pozrie na hodinky. Potom sa spriahanecky pozrieme na seba. Omše predsa bývajú aj večer. Spontánne sa vydávame smerom ku impozantnej Tate Modern a po Millennium Bridge cez rieku ku katedrále. Ochrankári pri vchode nám rýchlo s miniatúrnou baterkou prehliadnu batohy a bez slova nás púšťajú dnu. Stíhame posledných desať minút večernej omše - evensong.

    Keď sa v obrovitánskej katedrále (ktorá je gigantická aj na moderné pomery) rozoznie organ a pridá sa chlapčenský chór, celá kupola vibruje a moje telo tiež. Je to neskutočný zážitok. Sedíme na stoličkách vzadu a všímame si, že je tu veľmi málo veriacich. Priestor okolo nás sa pozvoľna vypĺňa voňavým kadidlom.

    V St. Paul’s som už bola (ako turistka), ale byť tu v noci a počas omše je úplne iný zážitok. Pár minút na to nás už zase objíma studený nočný vzduch. Katedrála nás vyprevádza mohutným dunením zvonov, ktoré v nás opäť rozvibruje čosi hlboké.

    Premýšľame, čo ďalej. Vydávame sa po Fleet Street, Bára chce vidieť miesto, kde kedysi stálo holičstvo vražedného Sweeneyho Todda. Viem zhruba, kde to je (teda dnes už len nenápadná modrá ceduľa). Na mnohých miestach len tak bez plánu zastavujeme a ja Báre nadšene ukazujem všetky tie detaily, ktoré na Londýne milujem.

    Zastrčené bočné uličky, v ktorých kedysi sídlili vydavatelia novín a tlačiari. Rozprávkovo krásnu budovu kráľovského súdu, kam sa dá cez pracovné dni zadarmo vojsť. Krivoľaký dom s výraznými tudorovskými trámami, ktorý prežil požiar Londýna. Kostol križiakov a templárov, ktorý nám viac pripomína pevnosť než chrám.

    V jednom z priechodov, ktorými sa túlame, stretávame pána v škótskom kilte a saku. Vyzerá to, že sa chystá na nejakú slávnosť - Škóti nosia kilty miesto oblekov a to aj mimo Škótsko. Na opasku sa mu hompáľa kožená kapsa sporran a stavím sa, že má v podkolienke zastrčenú tradičnú dýku. Rozhodneme sa vyskúmať, o čo ide, ale pán sa s niekým rozpráva, tak s Bárou iba nenápadne prekĺzneme do priechodu.

    Počujeme… škótske gajdy?

    Ideme za zvukom, ktorý niekto miluje a inému zas príde neskutočne otravný. Zvuk gájd sa medzi budovami poriadne rozlieha a keď prídeme bližšie, vidíme, že na gajdy nehraje Škót ale Škótka. Oblečená v kilte a podľa zvuku s poriadne silnými pľúcami! Podvedome rozoznávam melódiu, ktorú hraje: Scotland the Brave. Posadíme sa na obrubník a chvíľu len tak počúvame.

    „Hele a neděje se dnes něco skotskýho? Tohle na svatbu nevypadá,” konštatuje Bára.

    Cez okná pozorujeme slávnostne prestreté stoly a skupinky formálne oblečených ľudí, ale skutočne medzi nimi chýba nevesta. Vyzerá to na uzavretú spoločnosť v reštaurácii. Napokon si všímame kriedou popísanú ceduľu, ktorá všetko vysvetľuje: dnes je Burns Night, sviatok legendárneho škótskeho poeta Roberta Burnsa, na ktorého počesť sa 25. januára prednášajú prípitky a recitujú jeho básne.

    Neviem, či to Bára vníma podobne, ale ja sa cítim ako pani detektívka. A keďže mám vymrznutý zadok, je čas zakončiť večer: samozrejme vo vyhriatom pube! Odolávame pokušeniu primotať sa na burnsovský škótsky recitál (som šťastne vydatá, nepotrebujem pokušenie v podobe toho neodolateľného prízvuku) a vediem Báru do Ye Old Cheshire Cheese.

    Je to tradičný, temný a labyrint pripomínajúci pub, ktorý bol postavený tesne po požiari Londýna a odvtedy zažil vládu 16 anglických kráľov a kráľovien. Keďže sú na to patrične pyšní, majú ich zoznam aj s rokmi vyvesený na fasáde. Meno Charlesa III. je provizórne pribité úplne dole a ceduľka na rozdiel od zažltnutej pôvodnej doslova svieti novotou.

    Kedysi sem chodil aj iný Charles - Dickens - ktorý bol miestnym štamgastom, čím sa ale snaží pochváliť viacero londýnskych pubov. Bára poznamená, že je to pravdepodobne všetko pravda: spisovateľ v tej dobe mohol kľudne vymetať všetky puby.

    Vchádzame do pubu a víta nás plápolajúci kozub a nápis „Gentlemen only in this bar”. Nie sme si isté, či to platí aj dnes, keďže v danej časti sedia aj ženy a veľmi negentlemansky do seba klopia jednu pintu za druhou.

    Chvíľu čakáme na stôl a komentujeme obraz Benjamina Franklina, ktorý všetkých so zdvihnutým obočím odsudzuje z pozláteného rámu. Premýšľame, akú má Benjamin spojitosť s londýnskym pubom na Fleet Street (neskôr zisťujeme, že to nie je Benjamin Franklina, ale Dr. Samuel Johnson, britský spisovateľ, esejista a moralista, čo teda dáva oveľa väčší zmysel).

    Dávam si cider (poznámka: britský cider je dosť silný a už po dvoch pintách máte problém vyjsť po schodoch) a ako správny gentleman do seba ládujem black pudding s pečenou klobáskou a zemiakovou kašou.

    Zadymený priestor okolo nás vonia od ohňa ako údiareň a zadýchané okná okolo nás majú samé bradavky, na čom sa s Bárou chvíľu smejeme. Táto anglická kuriozitka sa nazýva „bullseye” a ide o lacnejšie, menej kvalitné sklo, ktoré vzniklo odlomením od sklárskej tyče. Často ho vidieť na historických oknách a niekedy ho aj napodobujú, aby dodali stavbe historický ráz.

    Než moje spomienky splynú s monotónnou cestou vlakom domov, premýšľam o tom, že som práve za jeden jediný večer v milej spoločnosti zažila presne taký Londýn, aký milujem. Nepredvídateľný. Čarovný.

    Zaseknutý kdesi medzi minulosťou a prítomnosťou v dokonalej harmónii. Cheers!

    Čítať článok
    West End: Divadlá v Londýne
    West End: Divadlá v Londýne

    Muzikály buď milujete alebo neznášate. Ja patrím k tej prvej skupine a bežne by ste ma pristihli, ako si v londýnskom metre nahlas hmkám chytľavé muzikálové pesničky. Romčík dávno vie, že ten najlepší darček pod stromček sú pre mňa lístky do divadla a v dnešnom článku vám prezradím, ako to vlastne s londýnskymi divadlami (predovšetkým muzikálmi vo West End) funguje! 

    Kde sa nachádza West End? 

    New York má svoj Broadway, Londýn zase West End: štvrť plnú divadiel, v ktorých sa obyčajne hraje vždy dlhodobo iba jedna produkcia. Vďaka tomu je možné konkrétnej hre dokonalo prispôsobiť kulisy. Divadlá sú vždy zvonku tematicky vyzdobené podľa hry, ktorá sa v nich hraje, takže je prakticky nemožné si divadlo pomýliť. Upozornia vás naň plagáty, billboardy a nápisy, ktoré uvidíte už z diaľky.

    West End nájdete neďaleko rušného Leicester Square a prekrýva sa s párty štvrťou Soho. Patrí do londýnskych štvrtí Westminster a Kensington & Chelsea. 

    Snímek obrazovky 2024-01-26 v 22.18.03

    Ako a kde kúpiť lístky do divadla? 

    Lístky do divadla si najčastejšie kupujem na internete, kde sa dajú zohnať aj všelijaké zľavy a last minute vstupenky. Využívam napríklad stránku www.londontheatredirect.com. Ak ste spontánni, môžete zohnať veľmi lacné vstupenky aj v deň predstavenia, volajú sa “rush tickets” a môžete si kúpiť len jeden či maximálne dva. 

    • Koľko lístky stoja? Záleží od hry, ktorú chcete vidieť (niektoré sú drahšie, lebo sú žiadanejšie, iné lacnejšie). Aby som uviedla konkrétny príklad, tak sedadlá vzadu na balkóne na muzikál Moulin Rouge vás vyjdú na cca 29 libier, ale na muzikál Mamma Mia sa dajú zohnať od 15 libier. 

    Snímek obrazovky 2024-01-26 v 22.14.06

    Ktoré predstavenia sa oplatí vidieť? 

    V Londýne sa naraz hraje mnoho predstavení, na ktoré v centre určite uvidíte reklamu v podobe plagátov a billboardov. 

    Z muzikálov medzi tie najpopulárnejšie patria: Les Misérables (Bedári), Phantom of the Opera (Fantóm opery), Wicked (Čarodejnice), Hamilton, Matilda, The Book of Mormon, Lion King (Leví kráľ), Frozen (Ľadové kráľovstvo), Mamma Mia, Sister Act (Sestra v akcii), Pretty Woman či Moulin Rouge. Najhranejšie predstavenie vo West Ende nie je muzikál, ale detektívka od Agathy Christie - The Mousetrap (Pasca na myši).

    Ja som zatiaľ navštívila Les Misérables (plakala som od dojatia, bolo to neskutočné), Wicked (splnený sen), The Book of Mormon (hudobná komédia od tvorcov South Parku), Hamiltona (moderný historický muzikál o amerických otcoch zakladateľoch, v ktorom sa okrem iného rapuje) a nedávno sme boli s kamarátkou na Moulin Rouge (tzv. Jukebox muzikál poskladaný z cover verzií populárnych piesní). 

    Snímek obrazovky 2024-01-26 v 22.29.04

    Do divadla na nového Harryho Pottera 

    Špeciálnu zmienku si zaslúži dvojdielna hra Harry Potter and the Cursed Child (Harry Potter a Prekliate dieťa), ktorú v Londýne môžete vidieť v origináli, zatiaľ čo v zahraničí už ju skrátili na jedno trojhodinové predstavenie. Áno, čítate správne: ide o dve predstavenia, ktoré môžete buď navštíviť v jeden deň alebo si to rozložiť na dve návštevy divadla. 

    Trochu netradičné je napríklad to, že Hermionu Granger hraje černoška, čo možno fanúšikov filmovej Emmy Watson prekvapí, ale podľa mňa to nie je nič, nad čím by sme mali dvíhať obočie a herečka svoju hru vraj hraje bravúrne. Hra dejovo nadväzuje na knižné a filmové príbehy a cestuje sa tam v čase, takže si vychutnáte aj dobre známe scény a postavy z potterovského sveta podobne ako úžasné efekty. PS: Nie je to muzikál. 

    Snímek obrazovky 2024-01-26 v 22.26.43

    Etiketa v londýnskom divadle

    Väčšina divadiel, o ktorých sa bavíme v tomto článku, nemá taký prísny dress code ako sme zvyknutí u nás. Ľudia chodia do divadla bežne v rifliach a jediné, čo je treba dodržať, je byť oblečený čisto a slušne. Ak sa rozhodnete využiť šatňu, počítajte s tým, že na konci predstavenia vás možno vypustia von bočným východom a budete sa musieť vrátiť hlavným vchodom po kabát. 

    Obľúbené predstavenia bývajú často vypredané, čiže v menších divadlách sa pripravte na poriadnu tlačenicu. To sa organizátori snažia zvládať napríklad tým, že keď si na začiatku predstavenia kupujete na bare občerstvenie, môžete si ďalší pohár vína (alebo čokoľvek iné) predobjednať, takže vás bude cez prestávku už čakať na pulte. 

    Snímek obrazovky 2024-01-26 v 22.15.39

    Stage Door: Možnosť stretnúť hercov

    Stage door je služobný vchod, ktorý používajú herci a zamestnanci divadla. Väčšinou sa nachádza na strane alebo vzadu a po predstavení tu fanúšikovia často čakajú, aby stretli svojich obľúbených divadelných hercov a mohli ich požiadať o autogram alebo spoločnú fotku.

    Čítať článok
    17 (ne)náhodných vecí, ktoré ma na živote v Londýne prekvapili
    17 (ne)náhodných vecí, ktoré ma na živote v Londýne prekvapili

    Ani sa mi nechce veriť, že od nášho návratu do Londýna ubehlo už osem mesiacov! KONEČNE som vybalila poslednú krabicu a Chalúpka vyzerá útulne a zabývane, ale aj tak ma tu každý deň čaká nejaké prekvapenie. 

    A keďže viem, že medzi vami sú milovníci Londýna, ktorí radi sledujú naše každodenné príbehy a strasti aj slasti života emigrantov, rozhodla som sa spísať pre vás môj osobný zoznam vecí, ktoré ma na živote v Londýne prekvapili (a zistila som ich až tu).

    Začneme zľahka:

    1. V Londýne žije veľmi veľa líšok (vraj až 10 000) a zatiaľ čo v divokej prírode sú to krásne zvieratá, tu nám vedia poriadne strpčiť život: v noci rozhadzujú a vyžierajú odpadky a keď si niekde urobia brloh a vyvedú mladé, už sa ich nezbavíte! Problém nastane tiež vtedy, keď nájdete mŕtvu líšku u seba na záhrade alebo príjazdovej ceste - je vaša starosť postarať sa o jej odpratanie. 

    2. Rastú tu palmy a voľne žijú papagáje. Aj teraz, v upršanej zime, vídam na stromoch škriekajúce zelené papagáje, ktoré sú to posledné, čo by som v Anglickú čakala. Je to pohľad, aký si veru ľudia bežne s Londýnom nespájajú! A pokiaľ ide o vysokánsky banánovník na našej záhrade, už rozmýšľam, či naňho mám rozvešať vianočné svetielka. 

    3. Neprší tu tak veľa, ako si ľudia myslia. Áno, Anglicko je upršané a miestne počasie je známe svojou vrtkavosťou. Ale v Londýne priemerne prší menej než v Ríme, New Yorku či Sydney. Trik je v tom, naučiť sa oblečenie vrstviť a mať vždy po ruke dáždnik, keď nečakane spŕchne. Po mesiacoch života v Londýne som si už na ľahký dážď zvykla natoľko, že ho vlastne ani neriešim (napríklad, keď idem na vlak, tak si vždy poviem, že je zbytočné vyťahovať na 10 minút dáždnik).

    Snímek obrazovky 2023-12-06 v 10.35.23

    4. Metro má 12 liniek (vrátane novej - Elizabeth Line) a na juh od Temže takmer nejazdí: jazdia tu hlavne vlaky. Keď nás niekto príde navštíviť, často si neuvedomuje, aký veľký Londýn je. Presun z jedného miesta na druhé bežne zaberie aj hodinu a je to niečo, s čím sme sa už naučili žiť, hoci zo začiatku mi to prišlo veľmi otravné. Miestne Londýnčanky vo vlaku veľmi ľahko rozoznáte napríklad podľa toho, že sa vo vagóne bežne líčia alebo do práce vyrazia ešte s mokrými, umytými vlasmi (počas cesty im stihnú vyschnúť). Fakt nezveličujem! 

    Vedeli ste? Jazda metrom v Londýne nemusí byť vždy len v podzemí, práve naopak: až 55 % tratí metra totiž vedie nad zemou! 

    5. Nájom zhltne značnú časť nášho mesačného rozpočtu a okrem nájomného sa každý mesiac platí ešte “council tax”, ktorá sa líši podľa toho, v akej štvrti žijete. Čím luxusnejšia štvrť bližšie centru, tým vyššiu daň platíte. 

    6. Vaše PSČ je strašne dôležité, môže sa totiž stať, že v Londýne je viacero ulíc s rovnakým názvom. Napríklad ulica, na ktorej bývame my, má svoju “menovkyňu” na severe Londýna. Písmená na začiatku PSČ vám na prvý pohľad napovedia, v ktorej časti Londýna sa daná adresa nachádza: S = South, SE = Southeast, W = West, a podobne. Číslovanie domov je občas podobne chaotické - stáva sa napríklad, že susediace domy majú čísla 20 a 21a. 

    7. Nie je pravda, že je život v Londýne vo všetkom drahší ako na Slovensku. Napríklad bežné potraviny sú tu rovnako drahé alebo dokonca lacnejšie ako u nás. Vieme to porovnať, keďže často navštevujeme rodinu na Spiši a už sa mi viackrát stalo, že som za nákup v smižianskom Tescu dala viac než za rovnaký v Londýne. 

    8. Práčka v kuchyni. Priemerné Londýnske byty sú veľmi stiesnené a je úplne bežné, že práčka sa nachádza v kuchyni, nie v kúpeľni. Už som zvyknutá na to, že v kuchyni cítim okrem sobotňajšieho obeda vôňu pracieho prášku a aviváže. A mimochodom, v anglickej kúpeľni nenájdete žiadnu elektrickú zásuvku - z bezpečnostných dôvodov tam musí byť dokonca aj svetlo nad umývadlom na šnúrku. 

    9. Oslovenie “love” alebo “dear” nie je známkou flirtovania. Je to časté automatické oslovenie aj úplne cudzích ľudí a môže vás tak osloviť váš mäsiar aj kaderníčka.

    10. Vlastniť auto sa môže poriadne predražiť. V Londýne zaviedli takzvanú ULEZ (ultra low emission zone) - zónu, v ktorej sa platí vysoký poplatok za emisie. Táto zóna zasahuje veľmi ďaleko (napríklad my bývame v Zóne 4 a ULEZ už platí aj tu) a jej rozširovanie majiteľov áut finančne dosť poznačilo. Presúvať sa autom hlavne počas dopravnej špičky (ktorá je v centre prakticky od rána do večera) je navyše veľmi neefektívne a možno aj preto aj boháči v Londýne bežne jazdia metrom. 

    11. Psy cestujú londýnskou MHD zadarmo a nemusia mať náhubok. Neviem, ako je to v iných veľkomestách (lebo som si to zatiaľ nezisťovala), ale v Londýne je cestovanie so psom veľmi jednoduché. Kým v Brne som Fergymu vždy musela dať náhubok, tu nič riešiť nemusím. Stačí, že je na vodítku.

    12. Státie v rade (anglicky queueing) je totálne bežná súčasť života. Najpopulárnejšie podniky často vôbec neprijímajú rezervácie a musíte si vystáť miesto. Predstavte si, že v už beztak preplnenom meste zaberá polovicu chodníka rada čakajúcich ľudí a vy sa snažíte predrať na metro. Nepríjemné. 

    13. Oyster karta je prežitok: praktickejšie a aj cenovo výhodnejšie je používať obyčajnú platobnú kartu, ktorú si pri nástupe do metra či autobusu jednoducho bezkontaktne “pípnete”. Navyše tu fungujú denné a týždenné limity, ktoré sa vám automaticky započítavajú aj keď platíte kartou. Nemusíte si nič dobíjať ani kupovať lístok v automate. 

    14. Londýnčania strašne rýchlo chodia! Až 1.4-krát rýchlejšie než je svetový priemer. Ich tempo vám možno zo začiatku príde extrémne, ale po čase si zvyknete a už o tom ani nepremýšľate.  

    15. Ľudia v Londýne nehovoria len po anglicky, hovorí sa tu viac ako 300 jazykmi a je úplne bežné, že v obchode alebo reštaurácii natrafíte na niekoho, kto má oveľa horšiu angličtinu či prízvuk než vy. Nemá preto zmysel báť sa, že vaša angličtina zo školy nebude dosť dobrá - treba to proste skúšať a trénovať! 

    PS: Nie je veľmi slušné pýtať sa v Londýne niekoho “Where are you from?” (Odkiaľ si) - to, že má niekto inú farbu pleti totiž absolútne neznamená, že je to cudzinec. Ak vás to však aj tak vyložene zaujíma, je zdvorilejšie spýtať sa: “Where is your accent from?” (Odkiaľ je tvoj prízvuk). 

    16. Podobne ako v iných veľkomestách, aj v Londýne je časté, že sa určité ulice alebo štvrte neoficiálne “špecializujú” na nejaké remeslo. Napríklad na hlavnej ulici tam, kde bývame, nájdete blízko seba päť pánskych holičstiev, inde je zas vysoká koncentrácia krajčírstiev, a podobne. 

    17. Londýn nemá iba jednu rieku (Temžu), ale tie ostatné sú dávno pochované pod zemou. Kedysi Londýnom pretekali rieky ako Tyburn, Fleet či Effra. Tieto “stratené rieky” (lost rivers) sú dnes  súčasťou kanalizácie a na niektorých miestach ich dokonca môžete počuť cez poklopy kanálov.

    Bavia vás moje postrehy zo života v Londýne? Sledujte ma aj na Instagrame @tulave_dievca a žiadna novinka vám neunikne! 

    Čítať článok
    Hore
    15 položiek celkom