17 (ne)náhodných vecí, ktoré ma na živote v Londýne prekvapili
Ani sa mi nechce veriť, že od nášho návratu do Londýna ubehlo už osem mesiacov! KONEČNE som vybalila poslednú krabicu a Chalúpka vyzerá útulne a zabývane, ale aj tak ma tu každý deň čaká nejaké prekvapenie.
A keďže viem, že medzi vami sú milovníci Londýna, ktorí radi sledujú naše každodenné príbehy a strasti aj slasti života emigrantov, rozhodla som sa spísať pre vás môj osobný zoznam vecí, ktoré ma na živote v Londýne prekvapili (a zistila som ich až tu).
Začneme zľahka:
1. V Londýne žije veľmi veľa líšok (vraj až 10 000) a zatiaľ čo v divokej prírode sú to krásne zvieratá, tu nám vedia poriadne strpčiť život: v noci rozhadzujú a vyžierajú odpadky a keď si niekde urobia brloh a vyvedú mladé, už sa ich nezbavíte! Problém nastane tiež vtedy, keď nájdete mŕtvu líšku u seba na záhrade alebo príjazdovej ceste - je vaša starosť postarať sa o jej odpratanie.
2. Rastú tu palmy a voľne žijú papagáje. Aj teraz, v upršanej zime, vídam na stromoch škriekajúce zelené papagáje, ktoré sú to posledné, čo by som v Anglickú čakala. Je to pohľad, aký si veru ľudia bežne s Londýnom nespájajú! A pokiaľ ide o vysokánsky banánovník na našej záhrade, už rozmýšľam, či naňho mám rozvešať vianočné svetielka.
3. Neprší tu tak veľa, ako si ľudia myslia. Áno, Anglicko je upršané a miestne počasie je známe svojou vrtkavosťou. Ale v Londýne priemerne prší menej než v Ríme, New Yorku či Sydney. Trik je v tom, naučiť sa oblečenie vrstviť a mať vždy po ruke dáždnik, keď nečakane spŕchne. Po mesiacoch života v Londýne som si už na ľahký dážď zvykla natoľko, že ho vlastne ani neriešim (napríklad, keď idem na vlak, tak si vždy poviem, že je zbytočné vyťahovať na 10 minút dáždnik).
4. Metro má 12 liniek (vrátane novej - Elizabeth Line) a na juh od Temže takmer nejazdí: jazdia tu hlavne vlaky. Keď nás niekto príde navštíviť, často si neuvedomuje, aký veľký Londýn je. Presun z jedného miesta na druhé bežne zaberie aj hodinu a je to niečo, s čím sme sa už naučili žiť, hoci zo začiatku mi to prišlo veľmi otravné. Miestne Londýnčanky vo vlaku veľmi ľahko rozoznáte napríklad podľa toho, že sa vo vagóne bežne líčia alebo do práce vyrazia ešte s mokrými, umytými vlasmi (počas cesty im stihnú vyschnúť). Fakt nezveličujem!
Vedeli ste? Jazda metrom v Londýne nemusí byť vždy len v podzemí, práve naopak: až 55 % tratí metra totiž vedie nad zemou!
5. Nájom zhltne značnú časť nášho mesačného rozpočtu a okrem nájomného sa každý mesiac platí ešte “council tax”, ktorá sa líši podľa toho, v akej štvrti žijete. Čím luxusnejšia štvrť bližšie centru, tým vyššiu daň platíte.
6. Vaše PSČ je strašne dôležité, môže sa totiž stať, že v Londýne je viacero ulíc s rovnakým názvom. Napríklad ulica, na ktorej bývame my, má svoju “menovkyňu” na severe Londýna. Písmená na začiatku PSČ vám na prvý pohľad napovedia, v ktorej časti Londýna sa daná adresa nachádza: S = South, SE = Southeast, W = West, a podobne. Číslovanie domov je občas podobne chaotické - stáva sa napríklad, že susediace domy majú čísla 20 a 21a.
7. Nie je pravda, že je život v Londýne vo všetkom drahší ako na Slovensku. Napríklad bežné potraviny sú tu rovnako drahé alebo dokonca lacnejšie ako u nás. Vieme to porovnať, keďže často navštevujeme rodinu na Spiši a už sa mi viackrát stalo, že som za nákup v smižianskom Tescu dala viac než za rovnaký v Londýne.
8. Práčka v kuchyni. Priemerné Londýnske byty sú veľmi stiesnené a je úplne bežné, že práčka sa nachádza v kuchyni, nie v kúpeľni. Už som zvyknutá na to, že v kuchyni cítim okrem sobotňajšieho obeda vôňu pracieho prášku a aviváže. A mimochodom, v anglickej kúpeľni nenájdete žiadnu elektrickú zásuvku - z bezpečnostných dôvodov tam musí byť dokonca aj svetlo nad umývadlom na šnúrku.
9. Oslovenie “love” alebo “dear” nie je známkou flirtovania. Je to časté automatické oslovenie aj úplne cudzích ľudí a môže vás tak osloviť váš mäsiar aj kaderníčka.
10. Vlastniť auto sa môže poriadne predražiť. V Londýne zaviedli takzvanú ULEZ (ultra low emission zone) - zónu, v ktorej sa platí vysoký poplatok za emisie. Táto zóna zasahuje veľmi ďaleko (napríklad my bývame v Zóne 4 a ULEZ už platí aj tu) a jej rozširovanie majiteľov áut finančne dosť poznačilo. Presúvať sa autom hlavne počas dopravnej špičky (ktorá je v centre prakticky od rána do večera) je navyše veľmi neefektívne a možno aj preto aj boháči v Londýne bežne jazdia metrom.
11. Psy cestujú londýnskou MHD zadarmo a nemusia mať náhubok. Neviem, ako je to v iných veľkomestách (lebo som si to zatiaľ nezisťovala), ale v Londýne je cestovanie so psom veľmi jednoduché. Kým v Brne som Fergymu vždy musela dať náhubok, tu nič riešiť nemusím. Stačí, že je na vodítku.
12. Státie v rade (anglicky queueing) je totálne bežná súčasť života. Najpopulárnejšie podniky často vôbec neprijímajú rezervácie a musíte si vystáť miesto. Predstavte si, že v už beztak preplnenom meste zaberá polovicu chodníka rada čakajúcich ľudí a vy sa snažíte predrať na metro. Nepríjemné.
13. Oyster karta je prežitok: praktickejšie a aj cenovo výhodnejšie je používať obyčajnú platobnú kartu, ktorú si pri nástupe do metra či autobusu jednoducho bezkontaktne “pípnete”. Navyše tu fungujú denné a týždenné limity, ktoré sa vám automaticky započítavajú aj keď platíte kartou. Nemusíte si nič dobíjať ani kupovať lístok v automate.
14. Londýnčania strašne rýchlo chodia! Až 1.4-krát rýchlejšie než je svetový priemer. Ich tempo vám možno zo začiatku príde extrémne, ale po čase si zvyknete a už o tom ani nepremýšľate.
15. Ľudia v Londýne nehovoria len po anglicky, hovorí sa tu viac ako 300 jazykmi a je úplne bežné, že v obchode alebo reštaurácii natrafíte na niekoho, kto má oveľa horšiu angličtinu či prízvuk než vy. Nemá preto zmysel báť sa, že vaša angličtina zo školy nebude dosť dobrá - treba to proste skúšať a trénovať!
PS: Nie je veľmi slušné pýtať sa v Londýne niekoho “Where are you from?” (Odkiaľ si) - to, že má niekto inú farbu pleti totiž absolútne neznamená, že je to cudzinec. Ak vás to však aj tak vyložene zaujíma, je zdvorilejšie spýtať sa: “Where is your accent from?” (Odkiaľ je tvoj prízvuk).
16. Podobne ako v iných veľkomestách, aj v Londýne je časté, že sa určité ulice alebo štvrte neoficiálne “špecializujú” na nejaké remeslo. Napríklad na hlavnej ulici tam, kde bývame, nájdete blízko seba päť pánskych holičstiev, inde je zas vysoká koncentrácia krajčírstiev, a podobne.
17. Londýn nemá iba jednu rieku (Temžu), ale tie ostatné sú dávno pochované pod zemou. Kedysi Londýnom pretekali rieky ako Tyburn, Fleet či Effra. Tieto “stratené rieky” (lost rivers) sú dnes súčasťou kanalizácie a na niektorých miestach ich dokonca môžete počuť cez poklopy kanálov.
Bavia vás moje postrehy zo života v Londýne? Sledujte ma aj na Instagrame @tulave_dievca a žiadna novinka vám neunikne!